Síkela vyrazil Fialovou stopou. Když čísla nevypadají dobře, donutíme úřad, aby je změnil

 • 8.11.2023
 • Ministr průmyslu Jozef Síkela se sešel s šéfem Energetického regulačního úřadu (ERÚ), aby mu vysvětlil, co je třeba dělat s regulovanou složkou cen energií. 

  Dosud jsme od ERÚ jen slyšeli, že výpočet je daný zákonem a vlastně se měnit nedá. Ministr navzdory tomu, že jak premiér, tak šéf ERÚ opakují, že zákazníkům se zvýší ceny jen o pár procent, naléhá na nezávislý úřad. Vnímáte rozpor?

  Další renonc je v představě, že by vláda donutila regulační úřad porušit předpisy. Nenásledovaly by žaloby? A přitom jediný, kdo s cenou může něco udělat a pomoci domácnostem i průmyslu, je zase jen vláda.

  Pan ministr Síkela se vydal po stopách Petra Fialy, který na jaře, po oznámení nelichotivých výsledků, „napravil“ statistiky a potěšil se tím, že podle „přesnější“ metodiky, kterou „vědcům“ nadiktoval, jsme na tom dobře. Škoda jen, že Eurostat v pondělí hlásil, že v Česku platíme za elektřinu víc než Rakušané či Slováci a Poláci.

  V pětikoaliční vládě už dávno nejde o změny, o politiku, a už vůbec ne o reformy. Vládě vládne už jen zdání.

  Autor: Martin Zvěřina

  Zdroj: https://www.lidovky.cz/nazory/nazor-sloupek-ln-sikela-fiala-energeticky-regulacni-urad.A231107_195531_ln_nazory_atv?utm_source=Maileon&utm_medium=email&utm_campaign=mix_ln-71759+20231108-155958&utm_content=https%3A%2F%2Fwww.lidovky.cz%2Fnazory%2Fnazor-sloupek-ln-sikela-fiala-energeticky-regulacni-urad.A231107_195531_ln_nazory_atv&zdroj=mail