Silová elektřina i plyn budou zlevňovat, účty zatíží návrat „zeleného“ poplatku

 • 29.12.2023
 • Zastropované ceny elektřiny a plynu letos končí. Na burze ceny komodit klesají. Důvodem jsou nižší ceny emisních povolenek. Oproti letošku však od ledna výrazně vzrostou regulované složky cen energií. Na složenky se vrací poplatek za obnovitelné zdroje. 

  Jedním z hlavních témat uplynulých dvanácti měsíců byly pro většinu domácností, firem, ale také ekonomické ministry ceny energií. Ty se od letošního ledna opíraly o vládní stropy zavedené na elektřinu a plyn po prudkém zdražení komodit na trhu během loňské energetické krize.

  Příští rok podle odborníků přinese i další rozvoj komunitní energetiky a obnovitelných zdrojů. 

  Již v první polovině roku však začaly velkoobchodní i maloobchodní ceny elektřiny i plynu klesat. V únoru se prodávala elektřina za 160 eur za megawatt hodinu, v červnu klesla až na hranici 120 eur, v dalších měsících se obchodovala v intervalu 130 až 145 eur a na konci roku došlo k poklesu pod sto eur. Burzovní cena nejžádanějšího kontraktu na dodávku elektřiny pro příští rok spadla dokonce na 93 eur za megawatthodinu, což je nejnižší cena od září 2021.

  Hlavním důvodem jsou nižší ceny emisních povolenek, které se před Vánoci obchodovaly za 70 eur za tunu CO2. Na začátku roku přitom cena těchto povolenek překračovala 100 eur za tunu CO2.

  „Je za tím nízká poptávka po elektřině a pokles ceny emisní povolenky. Navíc většina nákupů elektřiny pro rok 2024 byla již realizována. V příštím roce očekáváme velkoobchodní ceny v rozpětí zhruba 100 až 140 eur, přičemž nižších hodnot bude dosahováno při nedobré kondici ekonomiky. U plynu jsou očekávané ceny v rozpětí 35 až 50 eur za megawatthodinu. To vše platí, pokud se mezinárodní situace výrazně nezmění a neobjeví se nové válečné konflikty,“ říká člen představenstva Centropol Energy Jiří Matoušek.

  To je dobrá zpráva pro domácnosti i firmy, i když ceny z předloňska, kdy průměrná maloobchodní cena silové elektřiny činila podle portálu Ušetřeno.cz 1 350 Kč za MWh bez DPH, se už nevrátí. Nová realita by se mohla pohybovat v rozmezí 3000 až 3500 Kč za MWh, v závislosti na produktové řadě dodavatele.

  „Pokud se současný trend snižování cen elektřiny udrží, je pravděpodobné, že dodavatelé tuto změnu promítnou do cen pro příští rok. To by mohlo vést k tomu, že veřejné akviziční nabídky elektřiny dosáhnou úrovně současných neveřejných nabídek, kde je možné získat elektřinu za cenu pod 3 300 Kč za MWh bez daně. U běžných ceníků zatím žádné změny neočekáváme, neboť se obvykle promítají se zpožděním šesti až dvanácti měsíců. Proto je důležité, aby ceny zůstaly na podobných úrovních po delší dobu,“ říká energetický analytik Ušetřeno.cz Tomáš Vrňák.

  Také v konzultační společnosti EGÚ Brno očekávají pokles cen pro elektřinu i plyn přinejmenším pro roky 2024 a 2025. „Na elektřinu budou mít vliv ceny plynu a povolenek, kde došlo ke snížení oproti maximu z února 2023 o třetinu, provoz především obnovitelných zdrojů a úroveň oživení ekonomických činností,“ uvádí Michal Macenauer, ředitel strategie EGÚ Brno.

  U plynu by se tak atraktivní nabídky měly příští rok pohybovat kolem úrovně 1 000 až 1 300 Kč za MWh. Jen pro srovnání: v roce 2021 bylo možné získat silový plyn zhruba za 550 Kč za megawatthodinu bez DPH.

  Oproti letošku naopak od ledna výrazně vzrostou regulované složky cen energií. Na fakturách se opět objeví poplatky za obnovitelné zdroje energie (POZE), jako tomu bylo před loňským říjnem. Podle listopadového rozhodnutí Energetického regulačního úřadu stoupne domácnostem regulovaná část ceny elektřiny meziročně o 65,7 procenta, tedy asi o 1077 Kč za MWh. U plynu bude regulovaná složka vyšší o 38,8 procenta, což představuje navýšení o 125 Kč za MWh.

  Dopady na jednotlivé odběratele budou individuální. Důležitou roli sehraje cena neregulované složky, tedy cena komodity.

   

  Problém pro „staré“ smlouvy

  Když se do porovnání dosadí lednová vládní zastropovaná cena, vychází celkové roční náklady na elektřinu pro příští rok přibližně stejné. Hůře na tom budou zákazníci, kteří měli fixované ceny elektřiny pod cenovým stropem a nikdy jim nebyly účtovány ceny zastropované. Ti v takovém případě budou muset příští rok vstřebat nejen vyšší platby za regulovanou část ceny, ale připravit se navíc i na vyšší platby za samotnou elektřinu. Pro zákazníky s fixací uzavřenou koncem roku 2021 může představovat nárůst i více než 30 procent.

  Zvýšení regulované složky cen energií dopadne i na firmy, a to v řádu vyšších desítek až stovek procent. Vláda se pokusila nárůst alespoň částečně zmírnit uvolněním 3,5 miliardy korun na kompenzace. Měsíční platba za rezervovaný příkon se tak firmám s největší energetickou náročností sníží z původně vyměřených 365 tisíc korun za každou rezervovanou MWh na 115 tisíc korun. Vládní pomoc sníží příspěvek na platby za POZE subjektům připojeným na hladině vysokého napětí o 107 korun za odebranou MWh bez DPH a subjektům připojeným na velmi vysoké napětí o 167 korun.

  Zvýšení poplatku za distribuci plynu se promítne od Nového roku také do cen tepláren. Do nákladů na vytápění promluví i konsolidační balíček vlády, ceny emisních povolenek a paliv. Většina tepláren tak zvedá od ledna ceny. Ty se různí podle paliva, z něhož se energie vyrábí, nicméně podle mluvčího teplárenského sdružení Pavla Kaufmanna se u uhelných tepláren ceny zvednou o šest až 30 procent.

  Příští rok podle odborníků přinese i další rozvoj komunitní energetiky a obnovitelných zdrojů. Zatímco lednová novela energetického zákona známá jako lex OZE I ubrala byrokracie například pro fotovoltaiku s výkonem do 50 kilowatt peak (jednotka špičkového výkonu fotovoltaické elektrárny), hlavním tématem v prosinci schváleného lex OZE II bylo vedle digitalizace energetiky i sdílení elektřiny, jež má začít od července.

  Pro odběratele Macenauer doporučuje větší opatrnost v případě investic do fotovoltaik nebo do tepelných čerpadel v místech s dostupným plynem. Podle něj se z dlouhodobého hlediska rozhodně vyplatí investovat do zateplení a regulace času a místa vytápění.

  Matoušek upozorňuje na možné výkyvy velkoobchodních cen elektřiny a plynu kvůli pokračující transformaci směrem k bezemisní energetice či mezinárodním konfliktům. Spotřebitelům radí stabilní dodavatele energií, kteří by jim pomohli zvládnout krizi.

  Zdroj: https://www.idnes.cz/ekonomika/domaci/energie-elektrina-plyn-ceny-poze-eru.A231228_163010_ekonomika_hyk