Sokolovská uhelná jde do útlumu kvůli ceně emisních povolenek, stovky lidí přijdou o práci

 • 22.11.2019
 • Paroplynová elektrárna ve Vřesové (jeden z provozů společnosti Sokolovská... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

  Paroplynová elektrárna ve Vřesové (jeden z provozů společnosti Sokolovská… | foto: Václav Šlauf, MAFRA

  Sokolov Sokolovská uhelná (SUAS) začne s postupným útlumem a v příštích dvou letech by z ní měla odejít až tisícovka zaměstnanců. Důvodem je tlak na omezení těžby a zpracování uhlí a související ceny emisních povolenek. Nyní firma zaměstnává asi 3000 lidí, dalších téměř 700 pracuje v dceřiných firmách. 

  Potvrdil to předseda dozorčí rady společnosti a hlavní majitel Sokolovské uhelné František Štěpánek. Kraj chce ve spolupráci s úřadem práce zajistit rekvalifikace nebo kontaktní místo pro zaměstnance, kteří u SUAS skončí. 

  SUAS by měla už příští rok propustit asi 700 lidí, v dalším asi 300. Část může najít práci v dceřiných firmách. Podle hejtmanky Karlovarského kraje Jany Mračkové Vildumetzové (ANO) SUAS spolupracuje s jejím náměstkem Petrem Kubisem (ANO) a jednají s úřadem práce.

  Emisní povolenky letos za cirka 1,4 miliardy

  Karlovarský kraj patří mezi uhelné regiony, kde se utlumuje těžba a potřebuje změnit hospodářství, přejít na nové zdroje energie, zajistit stabilní zásobování domácností teplem, udržet sociální soudržnost a vytvořit nová pracovní místa. 

  Podle Štěpánka stát přes několikaleté varování, že tato situace brzy nastane, pro transformaci regionu neudělal téměř nic. „Uhelný průmysl je v situaci, kdy se říká, uhlí musí pryč v Evropě. A dělá se všechno proto, aby uhlí nebylo. Ale co se bude dít v regionech, kde uhlí skončí?“ upozornil Štěpánek. Dodal, že kdyby se část peněz za emisní povolenky vracela do regionů, odkud peníze za povolenky pocházejí, bylo by možné je použít na investiční pobídky a tvorbu pracovních míst. 

  Jen Sokolovská uhelná letos zaplatí na emisních povolenkách asi 1,4 miliardy do státního rozpočtu, příští rok to má být asi 1,5 miliardy korun. Ceny povolenek na trhu rostou.

  „Máme peníze připravené na odstupné, je tam až dvanáctinásobek měsíční mzdy. Ale je lepší, kdyby pracovali,“ poznamenal Štěpánek.

  Nabídneme lidem poradenství, říká starosta Chodova

  Nejbližší větší město od sokolovských dolů je Chodov. „Budeme aktivně na řešení situace spolupracovat se zaměstnaneckými odbory,“ řekl jeho starosta Patrik Pizinger (HNHRM). „Lidem, kteří budou muset změnit zaměstnání, chceme nabídnout kariérní poradenství, ekonomické poradenství a samozřejmě aktivně pomoci s hledáním zaměstnání například centralizovanou nabídkou volných pracovních míst v Chodově a okolí. I město Chodov jako zaměstnavatel může v rámci svých organizací nabídnout nějaká volná pracovní místa,“ dodal. „Je nutné ale řešit i budoucnost, a proto se musí řešit celková transformace regionu. Tady musí pomoct kraj a stát,“ uzavřel starosta Chodova.

  Ministr průmyslu Karel Havlíček řekl na nedávné návštěvě kraje, že připravují pro Karlovarský, Ústecký a Moravskoslezský kraj různé scénáře podpory podnikání nebo rekvalifikací i nové zdroje ze strukturálních fondů EU. „Budeme mít relativně hodně prostředků pro podporu takzvané chytré ekonomiky a zelené ekonomiky. Takže podpoříme průmysl, průmyslové areály a podnikatele, kteří budou investovat … do něčeho, co je spjato s vyšší přidanou hodnotou,“ řekl Havlíček. Podle něj by se na postižené regiony měla víc zaměřit i státní agentura CzechInvest.

  V Karlovarském kraji je nezaměstnanost 2,5 procenta, na Sokolovsku 3,7 procenta. Bez práce je v regionu 2338 lidí. „Vzhledem k pozitivní situaci na pracovním trhu, kdy přetrvává zájem zaměstnavatelů o nové zaměstnance, je velmi vysoká šance na pracovní uplatnění,“ řekla mluvčí úřadu práce Kateřina Beránková. Když se úřad dozví o hromadném propouštění, je připraven pomoci. „V rámci mobilních poradenských středisek, která založí buď přímo v daném podniku, nebo na určeném kontaktním pracovišti příslušné krajské pobočky ÚP ČR, poradí jeho zaměstnanci lidem, jak dále postupovat,“ uvedla.

  Firmy na Sokolovsku nabízejí ale jen 786 volných míst včetně vysoce kvalifikovaných. Na jedno místo tak připadají tři uchazeči. Je to druhý nejvyšší poměr ze všech okresů Česka. Propouštění na SUAS tak může lokálně mít zásadní dopady.

  Poslední velké propouštění v Karlovarském kraji nastalo při krachu firmy Karlovarský porcelán a dceřiné firmy Concordia. Ty zaměstnávaly 1700 lidí. V nástupnické firmě Thun 1794 jich našlo znovu práci jen asi 700.

  Sokolovská uhelná byla založena v roce 1994 Fondem národního majetku (FNM), vznikla spojením Palivového kombinátu Vřesová, Hnědouhelných dolů Březová a Rekultivací Sokolov. V roce 2004 byla pak společnost privatizována a vznikla následnická organizace Sokolovská uhelná, právní nástupce, a.s.SUAS je nejmenší hnědouhelnou těžební společností v Česku. Její podíl se pohybuje na úrovni kolem 15 procent. Činnost firmy zahrnuje nejen těžbu a zpracování uhlí, ale také výrobu elektrické energie nebo produkci tepla, kterým zásobuje více než třetinu obyvatel Karlovarského kraje. Společnost působí také v oboru likvidace odpadů vzniklých průmyslovou činností.Hlavním majitelem SUAS je František Štěpánek, který je zároveň i předsedou dozorčí rady.Firma ročně vytěží kolem 6,5 milionu tun hnědého uhlí (v lomu Jiří ve Vintířově), z nichž přibližně 50 procent zpracovává vlastní kapacitou. Ročně tak vyrobí kolem 3500 GWh elektrické energie a zhruba 1800 TJ tepla. Výroba elektrické energie tvoří bezmála polovinu tržeb SUAS, prodej pevných paliv pak 32,8 procenta.V loňském roce Sokolovské uhelné klesnul zisk na 252 milionů korun po zdanění, což je nejnižší výsledek v historii firmy. V roce 2017 společnost vykázala zisk 526 milionů korun. Tržby firmy loni přitom stouply ze 6,16 miliardy korun v roce 2017 na 6,57 miliardy korun.Předpokládá se, že ekonomiku SUAS do budoucnosti výrazně ovlivní odvody státu za emisní povolenky, které jen v letech 2019 až 2020 budou stát 2,5 miliardy korun.Koncem roku 2016 se SUAS dohodla s ČEZ na řešení vzájemných dlouhodobých obchodních sporů. Společnosti souhlasily s tím, že uzavřou novou kupní smlouvu na dodávku sokolovského hnědého uhlí a ČEZ zároveň prodá SUAS svoji elektrárnu v Tisové u Sokolova. SUAS provozuje také paroplynovou elektrárnu ve Vřesové.Společnost nyní zaměstnává zhruba 3000 lidí; je největším zaměstnavatelem v Karlovarském kraji. Součástí skupiny jsou více než dvě desítky dceřiných společností (nejziskovější z nich jsou SUAS – stavební s. r. o. nebo SUAS – Teplárenská s. r. o.), které vytváří dalších téměř 700 pracovních míst. Firma dnes oznámila, že v příštích dvou letech by zní měla odejít až tisícovka zaměstnanců.SUAS v současnosti dokončuje výstavbu dvou středních a jedné menší průmyslové zóny u Sokolova a počítá i se stavbou velké strategické průmyslové zóny.

  ČTK

  Zdroj: https://www.lidovky.cz/byznys/energetika/sokolovska-uhelna-jde-do-utlumu-stovky-lidi-prijdou-o-praci.A191122_150925_energetika_ele#utm_source=email&utm_medium=text&utm_campaign=lidovky.directmail