V české solární energetice se schyluje k novému boomu. Blíží se doba, kdy se sluneční elektrárny vyplatí bez dotací. Investoři na to už začali zbrojit: nakupují a budují.
Neklid a velká očekávání. To je nálada, která dnes vládne na solárním trhu. Kapitálově silné firmy skupují solární parky, dodavatelé střešních instalací a služeb pro drobné solárníky připravují kapacity na nové zakázkové žně.
„Čekáme zlom, který by se mohl projevit už zkraje příštího roku,“ říká mluvčí elektrárenské společnosti PRE Karel Holubec.
PRE podobně jako konkurenční RWE (nově zvaná Innogy) a řada dalších firem z oboru spouštějí nové služby pro drobné solárníky, kterých má rychle přibývat. Už dříve dodávky střešních panelů začal nabízet polostátní koncern ČEZ.
Novela energetického zákona zjednodušila pořízení střešních instalací. Pro malé fotovoltaické instalace do 10kilowattů výkonu už není třeba mít zvláštní licenci. Někteří distributoři – hlavně vlivný lídr celého oboru ČEZ – připravují technologie pro takzvaný net metering. Jde o systém, při němž majitel malé fotovoltaiky bude přebytky své produkce dodávat do sítě, za což obdrží bonus od svého dodavatele elektřiny.
Na střešní fotovoltaiky stát poskytuje až stotisícové dotace z programu Nová zelená úsporám. A ceny panelů v posledních letech stále klesají. To vše zlepšuje návratnost solárních instalací a vzbuzuje velká očekávání u firem, které na nich založily byznys.
„Definitivní obrat na našem trhu přijde s cenově dostupnou a efektivní baterií, do jejíhož vývoje jdou dnes obrovské peníze. Ta se objeví nejpozději do pěti let. Pro energetiku to bude revoluce, celý trh se tím zlomí,“ domnívá se František Smolka, spolumajitel firmy Solar Global.
Zakladatel Solar Globalu Vítězslav Skopal patří k nejzkušenějším solárníkům v zemi, sluneční elektrárny staví od roku 2006, kdy byl obor ještě v plenkách. Jeho firma dnes vlastní několik velkých solárních parků, je čtvrtým největším výrobcem v zemi. I ona nedávno založila divizi na střešní instalace SG Roofs. Zatím žádné velké obchody nedělá, majitelé Smolka se Skopalem však také čekají, že se to brzy změní.
„Chceme být připraveni. A chceme kromě dodávek a servisu panelů nabízet i bateriová řešení,“ vysvětluje Skopal. Solar Global přitom sází na partnerství s dalším velkým hráčem – skupinou Decci (vlastní tři solární parky a je trojkou ve výrobě sluneční energie v Česku). „Baterie dnes solární výrobu enormně zdražují, přitom je právě na ně vázaná dotace,“ vysvětluje Smolka.
Solárníci se prostě pouštějí do velkého závodu o to, kdo se dřív dostane k lepším a levnějším bateriím. Zatímco někteří vytvářejí kooperující aliance, jako Solar Global a Decci, jiní investují do bateriových firem. Tak jako ČEZ, který už loni koupil společnost Sonnenbatterie (dnes Sonnen) v Německu a ohlíží se po dalších akvizicích.
Kromě přípravy na boom střešních instalací je na českém trhu patrný ještě jeden trend: kapitálově silní hráči skupují konkurenční solární parky.
Vůbec největší investicí v oboru je lednové převzetí druhého největšího solárního hráče v Česku, firmy Energy 21, čínským fondem China CEE Investment. Firmu vlastnící solární parky o instalovaném výkonu 61 megawattů (víc kapacity, zhruba dvojnásobek, u nás kontroluje pouze ČEZ) Číňané získali od investiční skupiny Mid Europa Partners a stálo je to blíže neupřesněnou několikamiliardovou sumu.
Čile však nakupuje i PRE či Solar Global. „Dnes máme 24 solárních parků, tedy 35 megawattů. Do nákupů jsme dali v posledních letech asi 50 milionů korun a chceme pokračovat. Nyní jednáme o akvizici elektrárny s výkonem 1,35 MW ajsme už v podstatě domluvení,“ říká Smolka.
Solární parky skupují i finanční investoři, třeba slovenský byznysmen Pavol Krúpa. Jeho společnost Arca Capital nejprve získala několik solárních zdrojů na Slovensku, od loňska koupila v Česku elektrárny Rožná a Kralice na Hané. Vobou zemích tak už kontroluje 17megawattů, což ji řadí k velkým solárním hráčům.
„Celkově plánujeme na tomto trhu uskutečnit akvizice v oblasti solární energetiky do výšky 50 až 75 MWp (megawatt peak je jednotka maximálního výkonu solárního panelu za běžných podmínek – pozn. red.),“ říká mluvčí Arky Barbora Hanáková. Krúpa kromě solárů v Česku, na Slovensku a na Balkáně skupuje větrné a vodní elektrárny, zdroje na biomasu a další „zelené“ zdroje.
Solární energetika je tak znovu na vzestupu. Vzpamatovala se z útlumu, který způsobila reakce státu na přepálený boom z roku 2010. Nadsazené dotace tehdy vláda vyvážila dodatečnou solární daní, na další roky pak srazila výkupní cenu solární elektřiny. Investiční aktivitu to zadusilo, soláry získaly pověst neživotaschopného experimentu.
Nyní to přestává platit mimo jiné i proto, že poslední teplá a slunečná léta zvedla produkci solárních parků nad původní očekávání investorů. Kdo dokázal přežít dodatečné zdanění, tomu se sázka na solární byznys se zaručenou vysokou výkupní cenou na dvacet let dopředu vyplácí.
Rozdrobený český trh se navíc ve velkém konsoliduje. „Ještě v roce 2011 u nás bylo 512 majitelů elektráren s kapacitou nad jeden megawatt. Teď jich bude odhadem ke čtyřem stovkám,“ říká Smolka.
Dnes stát na nové velké solární parky podporu nedává. Přesto se zdá, že budou vznikat nové. Velkou solární elektrárnu zcela bez dotace jako první připravuje právě Solar Global. „Stavíme na vlastním pozemku, a když se nám povede koupit levně panely, investice se vrátí. Každopádně to hodláme zkusit,“ říká Smolka. Pokud se pokus osvědčí, budou ho zřejmě následovat další.
Autor: Zuzana Kubátová