Spotřeba elektřiny klesá kvůli solárům i úsporám, Češi šetří i plynem

 • 5.10.2023
 • Spotřeba elektřiny v Česku i nadále klesá. Přispělo k tomu zavádění energeticky úsporných opatření a intenzivní rozvoj fotovoltaiky. Podle výpočtů firmy Amper Meteo byla ve třetím čtvrtletí po očištění o vliv počasí spotřeba o 9,1 procenta proti dlouhodobému průměru za roky 2017 až 2021. Jde o největší úspory od začátku loňského roku. 

  Proti dlouhodobému průměru za roky 2016 až 2021 naopak solární elektrárny vyrobily o 44 procent elektřiny více. Od července do září byly podle údajů společnosti ČEPS připojeny nové solární zdroje s výkonem 300 MW, uvedl v tiskové zprávě Martin Nádeníček ze společnosti Amper Savings, která se věnuje energetickým úsporám.

  „V létě mají vliv na zvýšené náklady na energie hlavně klimatizace. I přesto, že letošní třetí kvartál byl meziročně o 1,7 stupně Celsia teplejší, na zvýšené spotřebě elektřiny ze sítě se to neprojevilo. V létě je výroba fotovoltaických elektráren vysoká a malí výrobci generují často větší přetoky do sítě, které ale nejsou nyní finančně příliš zajímavé,“ vysvětluje Nádeníček.

  Podle něj mnoho z nich osazuje domácnosti klimatizacemi, jejichž spotřebu pokryjí prakticky bez nákladů elektřinou vyrobenou střešními panely. U větších podniků pomáhají nainstalované střešní fotovoltaické panely výrazněji snižovat náklady na chlazení za účelem udržení komfortního prostředí pro zaměstnance.

  Boom fotovoltaik nastal po loňském skokovém zdražení elektřiny především v důsledku ruské agrese na Ukrajině. I když cena zase klesla na nižší hodnoty, rozhodla se řada firem i majitelů domů pro fotovoltaiky, aby měli energii levnější a byli více nezávislejší na dodávce elektřiny ze sítě.

  Šetří se i plynem

  Teplé zářijové počasí výrazně ovlivnilo porovnání spotřeby plynu. Meziroční pokles spotřeby za třetí čtvrtletí byl 8,8 procenta, po očištění o vliv počasí však jde o nárůst spotřeby o čtyři procenta. Proti letům 2017 až 2021 Češi uspořili ve třetím čtvrtletí 21,7 procenta plynu a po očištění o vliv počasí činí úspory 14,7 procenta.

  „Toto číslo nicméně obsahuje velkou nejistotu, protože ještě nezačala topná sezona. Většina obyvatel neměla šanci nějaké úsporné opatření udělat a zatím tak v datech spotřeby plynu téměř není informace o ochotě lidí šetřit,“ uvádí Kamil Rajdl ze společnosti Amper Meteo.

  Podle Rajdla bude vzhledem k relativně klidnější situaci a nižším cenám na trhu s energiemi ve srovnání s minulým rokem zajímavé sledovat, zda se ochota lidí šetřit opravdu meziročně nesnížila. „Ukáže se to až po skutečném začátku topné sezony. Z dlouhodobého hlediska jsou však úspory viditelné,“ dodává. 

  Intenzivní rozvoj fotovoltaik pomáhá zvyšovat podíl obnovitelných zdrojů na celkové výrobě elektřiny v Česku. Od začátku roku dodaly 7,3 procenta elektřiny odebrané ze sítě, ve třetím kvartálu 10,4 procenta. Podíl solární elektřiny na celkovém množství elektřiny z obnovitelných zdrojů činí od začátku roku 55 procent.

  Autoři: ČTK, Lidovky.czZdroj: https://www.lidovky.cz/byznys/fotovoltaika-amper-meteo-solarni-spotreba-elektrina.A231005_141935_ln_ekonomika_hud