Stát se chystá na megakontrolu obnovitelných zdrojů. Tlačí ho čas.

  • 29.4.2017
  • Zhruba tři tisíce obnovitelných zdrojů budou muset úřady prověřit kvůli takzvané překompenzaci. Stát se k tomu zavázal u Evropské komise. Času přitom nemá mnoho. Začátkem března si úředníci a majitelé obnovitelných zdrojů v Česku po necelých dvou letech nervozity oddechli. Česká republika získala poslední posvěcení z Bruselu, že podpora zelené energetiky probíhá v­ souladu s pravidly. V opačném případě hrozily arbitráže zahraničních investorů, spory o miliardy a ­totální chaos.

    Zdálo se, že tím je záležitost uzavřená. Jenže Česko se zároveň zavázalo k prověření toho, že kombinace investiční podpory a dotovaných výkupních cen u některých zdrojů není příliš vysoká. Tedy zda nedochází k takzvané překompenzaci.

    Nyní postupně vychází najevo, co to pro český stát znamená. Ředitel odboru elektroenergetiky ministerstva průmyslu Ladislav Havel uvádí, že podle předběžných odhadů bude nutné překontrolovat zhruba tři tisíce zdrojů z celkového počtu 31 tisíc. „Těchto tři tisíce zdrojů však čerpá 89,7 procenta veškeré podpory,“ prohlašuje Havel. Obnovitelné zdroje dostávají každoročně ze státní kasy a od spotřebitelů energie přes 44 miliard korun, nejde tedy vůbec o ­malé peníze.

    Je potřeba změnit zákony, dříve kontrola nemůže začít

    Kontrola však nemůže začít hned. Ministerstvo průmyslu v současnosti připravuje mechanismus, jak bude prověrka probíhat. Konkrétní podoba není zatím známa. „Všechno může doznat změn,“ upozorňuje Havel.

    Podle něj je nejdříve nutná změna legislativy, především energetického zákona a zákona o podporovaných zdrojích energie. Jde přitom o ­velmi citlivé téma. Při poslední novelizaci energetických zákonů před necelými dvěma lety došlo ve Sněmovně k ostrým střetům. „Do voleb se určitě nic nestihne,“ míní proto zdroj ze státní správy. Jde přitom také o čas. Podle náměstkyně ministerstva průmyslu pro energetiku Lenky Kovačovské musí být první vlna kontrol dokončena nejpozději do února 2019. Úřady budou mít tedy zhruba rok, aby překontrolovaly výši podpory u nejstarších solárních, větrných a bioplynových elektráren.

    Jak upozorňuje předseda Komory obnovitelných zdrojů Štěpán Chalupa, je nutné elektrárny prověřit po deseti letech provozu. Jelikož se to doposud nedělo, únor přespříštího roku je závazný pro dokončení kontroly překompenzace všech obnovitelných zdrojů uvedených do provozu mezi léty 2006 až 2009.

    Největší nápor přijde v roce 2020

    Hlavní nápor na úřady pak přijde o rok později. „Valná většina zdrojů, včetně téměř veškeré fotovoltaiky, se bude kontrolovat v roce 2020,“ vysvětluje Chalupa. Rok 2010 byl totiž rokem největšího solárního boomu. V jediném roce vyskočil instalovaný výkon fotovoltaických elektráren ze 465 megawattů téměř na dva tisíce. Pak už výkon zelené energetiky rostl jen pozvolna. I proto se intenzita kontrol po roce 2020 zmírní. Stát je v dohledu nad obnovitelnými zdroji poměrně laxní. Kvůli nejasnostem v zákonech a sporu o ­jejich výklad třeba už déle než rok neprobíhá cenová kontrola elektráren.

    Provozovatelé obnovitelných zdrojů jsou ohledně výsledku kontrol poměrně optimističtí. Podle Chalupy samotné uznání notifikace ukázalo, že k překompenzaci zdrojů nedochází, a neobává se tedy, že by při kontrole úřady dospěly k jinému výsledku.

    „Ministerstvo v rámci notifikace už udělalo kontrolu a její výsledek předkládalo komisi na dobrovolné bázi. Komise překompenzaci nezjistila,“ uzavřel Chalupa.

    Autor: brz

    Zdroj: http://ekonomika.idnes.cz/solarni-elektrarny-ceka-kontrola-prekompenzace-ftx-/ekonomika.aspx?c=A170428_191243_ekonomika_ozr