Stížnost bývalého šéfa Čepra odmítl Ústavní soud, Kadlec dostal sedm let

 • 2.8.2021
 • Bývalý generální ředitel státního podniku Čepro Tomáš Kadlec dostal sedmiletý souhrnný trest, neuspěl totiž s ústavní stížností v kauze daňového úniku. Trest zahrnuje i dřívější odsouzení za porušení povinnosti při správě majetku státního distributora paliv. Ústavní soud rozhodoval nedávno bez veřejného jednání, usnesení zpřístupnil ve své databázi. 

  Kadlec označil trestní stíhání za absurdní a neprofesionální. Státní zastupitelství podle něj nepředložilo jediný důkaz, který by prokazoval úmysl zkrátit daň nebo legalizovat výnosy z trestné činnosti, což byla původní verze obžaloby. Ústavní soudci ale nenašli důvod k zásahu.

  „Ačkoli stěžovatel používá argumentaci odkazem na svá základní práva, vyjadřuje nesouhlas se závěrem obecných soudů o své vině a výši trestu. Stěžovatelem vznesené argumenty již byly podle Ústavního soudu náležitě posouzeny obecnými soudy,“ stojí v usnesení.

  Podle obžaloby Kadlec nepřiznal a nezdanil zhruba 35 milionů korun, které mu přišly na soukromý švýcarský účet v době, kdy šéfoval státnímu distributoru paliv. Muž vinu popíral. Tvrdil, že peníze byly půjčka na jeho podnikatelský záměr a později je vrátil, takže je nemusel danit.

  Kadlec, který v minulosti vedl Národní bezpečnostní úřad a působil i v Bezpečnostní informační službě, má Čepru podle dřívějšího rozsudku nahradit i škodu 260 milionů korun s úroky za nevýhodné obchody. Spolu s dalším bývalým manažerem Čepra Alexandrem Houškou dostali čtyřleté tresty vězení za porušení povinnosti při správě majetku státního distributora paliv.

  Čepro podle soudů od listopadu 2003 do září 2005 levně prodávalo pohonné hmoty firmě Czech Energospace a obratem je draze kupovalo zpátky, přičemž se vzdávalo marží a zisků. Trestní stíhání začalo v roce 2009, třikrát byli oba muži částečně zproštěni, vždy však zasáhla vyšší instance.

  Autoři: Lidovky.cz, ČTK

  Zdroj: https://www.lidovky.cz/domov/ustavni-soud-stiznost-cepro-kauza-danovy-unik.A210802_120730_ln_domov_kov?utm_source=Maileon&utm_medium=email&utm_campaign=mix_ln-55858+20210802-140205&utm_content=https%3A%2F%2Fwww.lidovky.cz%2Fdomov%2Fustavni-soud-stiznost-cepro-kauza-danovy-unik.A210802_120730_ln_domov_kov&zdroj=mail