Temelín po měsíci a půl opět vyrábí elektřinu, zatím jen z II. bloku

 • 15.10.2016
 • Jaderná elektrárna Temelín po měsíci a půl opět vyrábí elektřinu. Ráno začal na padesát procent pracovat druhý blok, naplno má fungovat příští týden. Na prvním bloku pokračuje plánovaná odstávka pro výměnu paliva.

   

  „Dnes v 6:22 hodin připojili operátoři druhý temelínský blok k přenosové soustavě. Stalo se tak při 50procentním výkonu reaktoru,“ uvedl mluvčí elektrárny Martin Sviták.

  Temelín nevyráběl elektřinu od konce srpna, kdy byl plánovaně odstaven první blok pro výměnu paliva. Druhý blok sice začátkem září krátce dodával elektřinu do přenosové soustavy, pak ale byl z důvodu úprav na turbíně a v nejaderné části parogenerátoru odstaven.

  Plného výkonu dosáhne reaktor začátkem příštího týdne. Nejprve musí zůstat několik hodin na 80procentním výkonu pro takzvané energetické testy, kterými se ověřuje například rozložení výkonu v reaktoru. „Zejména při náběhu z odstávky musíme veškeré zařízení velmi pečlivě sledovat a kontrolovat změny parametrů v rámci povolených mezí,“ uvedl ředitel elektrárny Temelín Bohdan Zronek.

  První blok je plánovaně odstaven z důvodu výměny paliva od konce srpna. „Z reaktoru je vyvezeno a zkontrolováno všech 163 palivových souborů. Do skladu v areálu elektrárny byly zavezeny čtyři kontejnery s použitým palivem. Vedle toho pokračují kontroly turbíny a bezpečnostních systémů. Výrobu by měl obnovit v polovině listopadu,“ uvedl mluvčí elektrárny.

  Výpadek Temelína se podle ČEZ nedotkl zákazníků. Dodávky elektřiny byly zajištěny z jiných zdrojů.

  Autor: cen

  Zdroj: http://ekonomika.idnes.cz/obneva-dodavek-z-temelina-0hy-/ekonomika.aspx?c=A161015_100035_ekonomika_cen