Trh reaguje na energokrizi. Vůbec poprvé míří do Česka zkapalněný zemní plyn

 • 29.4.2022
 • Už za pár dnů se na české území dostane vůbec první dodávka zkapalněného zemního plynu. Slovenská plynárenská skupina SPP totiž poskytne část z připravované dodávky zkapalněného zemního plynu své dceřiné společnosti, která je dodavatelem energií v České republice. 

  V neděli podle SPP připluje ze Spojených států k terminálu na chorvatském ostrově Krk tanker s nákladem 93 milionů metrů krychlových plynu. Z toho zhruba pět milionů metrů krychlových vyčlení slovenský podnik pro SPP CZ, která je dceřinou společností na českém území. 

  „Vnímáme tento krok jako nezbytný pro posilování bezpečnosti dodávek plynu,“ uvedl Pavel Moučka, který je místopředsedou představenstva českého zastoupení SPP. Firma působí na českém trhu už více než deset let. 

  Slovenské plynárny, které jsou největším dodavatelem energií na Slovensku, už dříve otestovaly dovoz LNG prostřednictvím tankeru. Firma uvedla, že LNG dovážený do Evropy je cenově konkurenceschopný s jinými zdroji, které se přepravují sítí plynovodů. Slovensko je nyní závislé na dodávkách ruského plynu, země ho ročně spotřebuje zhruba pět miliard metrů krychlových.

  Podle společnosti SPP dokáže zkapalněný zemní plyn cenově konkurovat i plynu přepravovanému plynovody. Firma uvedla, že LNG je po regasifikaci přímo využitelný pro domácnosti i pro průmysl, a to úplně stejně jako klasický zemní plyn. Rozdíl má spočívat pouze ve způsobu dopravy. 

  Ruská plynárenská společnost Gazprom tento týden zcela zastavila dodávky plynu do Polska a Bulharska. Své rozhodnutí zdůvodnila tím, že místní plynárenské podniky PGNiG a Bulgargaz odmítly za plyn platit v rublech. Unijní země to označují za porušení smluv.

  Slovenský ministr hospodářství Richard Sulík ve středu neodpověděl na novinářský dotaz, zda SPP, který je ve vlastnictví státu, požádal v souvislosti s platbami za plyn o otevření účtu v rublech. Splatnost další faktury za dodávky plynu na Slovensko bude 20. května.

  Autoři: iDNES.cz, ČTK

  Zdroj: https://www.idnes.cz/ekonomika/domaci/zemni-plyn-lng-ceska-republika-dovoz-spp-dodavky.A220429_132023_ekonomika_jla?utm_source=Maileon&utm_medium=email&utm_campaign=ranni-60752+20220430-055956&utm_content=https%3A%2F%2Fwww.idnes.cz%2Fekonomika%2Fdomaci%2Fzemni-plyn-lng-ceska-republika-dovoz-spp-dodavky.A220429_132023_ekonomika_jla&zdroj=mail