Turci objevili velké naleziště zemního plynu v Černém moři. Těžbu zahájí za tři roky

 • 21.8.2020
 • Istambul Turecko objevilo v Černém moři své dosud největší naleziště zemního plynu. Oznámil to v pátek turecký prezident Recep Tayyip Erdogan. Dodal, že naleziště obsahuje 320 miliard metrů krychlových plynu. Poukázal navíc na možnost dalších nálezů v dané oblasti. 

  „Turecko uskutečnilo v Černém moři největší nález zemního plynu ve své historii,“ prohlásil Erdogan. Jeho země podle něj hodlá zahájit těžbu plynu z tohoto naleziště v roce 2023 a chce se stát čistým vývozcem energie, napsala agentura Reuters.

  Turecko nyní k nevoli Řecka a Evropské unie sonduje možnosti těžby ropy a zemního plynu také ve východním Středomoří. Řecko tvrdí, že turecké lodě operují v jeho výsostných vodách a že jde o ilegální operaci. Erdogan tento týden prohlásil, že žádné hrozby jeho zemi od hledání přírodních zdrojů ve východním Středomoří neodradí.

  Turecko se snaží snížit svou závislost na dovozu energie ze zahraničí, který zemi v loňském roce stál 41 miliard dolarů (více než 900 miliard Kč), napsala agentura AP.

  ČTK

  Zdroj: https://www.lidovky.cz/byznys/energetika/turci-objevili-velke-naleziste-zemniho-plynu-v-cernem-mori-tezbu-zahaji-za-tri-roky.A200821_150449_energetika_ele#utm_source=email&utm_medium=text&utm_campaign=lidovky.directmail