V Ostravě mají největší baterii v Česku, umí celý den zásobovat stovky domů

  • 1.2.2024
  • Zhruba 1 300 domů by dokázal po 24 hodin zásobovat největší bateriový systém v České republice, který dnes uvedla do provozu společnost ČEZ. Obří baterie přišla na zhruba 200 milionů korun. 

    „Jde o největší baterii v rámci České republiky. V rámci našeho vítkovického provozu doplňuje naše plynové kotle s kogeneračními jednotkami,“ vysvětlil Martin Václavek, generální ředitel společnosti ČEZ Energo, která bude baterii provozovat. „Primárně bude sloužit k regulaci frekvence v síti. Pokud ta přesáhne 50 Hz, baterie se nabíjí, v případě poklesu naopak dodává,“ doplnil.

    Baterie, jejíž pořízení přišlo na více než 200 milionů korun, stojí v prostoru někdejších elektrofiltrů uhelných kotlů vítkovické elektrárny. Ty byly po přestavbě na plyn odstraněny, na jejich místo bylo nyní umístěno šest kontejnerů, v nichž jsou bateriové systémy.

    „Doposud se vyrovnávání frekvence řešilo například využíváním plynových kotlů, které se podle potřeby zapínaly a vypínaly. Baterie nahradí výkon kogeneračních jednotek, které ale i tak budeme využívat zhruba do roku 2050,“ doplnil generální ředitel ČEZ Energo.

    Vítkovické bateriové úložiště by nemuselo v kraji zůstat jediné. „S dalšími bateriovými systémy počítáme například v Dětmarovicích u Karviné,“ přiblížil plány na stavbu dalších podobných zařízení v kraji regionální mluvčí společnosti ČEZ Vladislav Sobol.

    V současnosti je ostravská baterie největším obdobným systémem v rámci České republiky, prvenství ale podle všeho dlouho nevydrží.

    „Největší ale bude už jenom asi tři měsíce, pak bude otevřeno bateriové úložiště ve středočeských Vraňanech, v tamní fotovoltaické elektrárně, ta bude zhruba dvojnásobně velká,“ konstatoval Aleš Zázvorka, generální ředitel společnosti IBG Česko, která ostravskou baterii instalovala.

    Tím by rekordní baterie v rámci republiky nemusely končit. „Oproti dřívějšku je o baterie velký zájem, třeba s dobou před takovými dvěma roky se to nedá ani srovnat. V současnosti se už řeší i plány na parky s kapacitou padesát až sedmdesát megawatt,“ doplnil Aleš Zázvorka.

    Při srovnání výkonu a velikosti ostravského bateriového úložiště s podobnými zařízeními ve světě ale vychází ostravské zařízení spíše jako chudý příbuzný. Jde totiž o oblast, která se vyvíjí velice rychle.

    Přečerpávací elektrárna je ještě výkonnější

    Například v prosinci loňského roku oznámila německá společnost Preussen Elektra, která působí v odstavené jaderné elektrárně Brokdorf, že chystá stavbu největšího bateriového úložiště v Evropě s výkonem 800 megawattů a kapacitou 1 600 megawatthodin.

    V ukládání energie vítkovickou baterii předčí například i přečerpávací elektrárna Dlouhé stráně s instalovaným výkonem 650 MW a celkovou kapacitou (při plné horní nádrži) 3,7 GWh.

     „Taková přehrada se ale nedá postavit všude,“ konstatoval s úsměvem generální ředitel ČEZ ESCO Kamil Čermák.

    I proto se v rámci Ostravy volila forma bateriového úložiště. „To ostravské je originální svým řešením, kdy jsou kontejnery osazeny bateriemi zvenčí, což nám ve výsledku umožnilo navýšit kapacitu o 20 procent,“ vysvětlil Zázvorka. Baterie umí po 24 hodin teoreticky zásobovat třeba 1 300 domácností. „Zde ve Vítkovicích to je například jak nedaleká nemocnice, tak výrobní haly zdejších podniků,“ srovnal Aleš Zázvorka.

    Zdroj: https://www.idnes.cz/ostrava/zpravy/baterie-uloziste-cez-vitkovice-nejvetsi-elektrina.A240201_162306_ostrava-zpravy_jog#cxrecs_s

    Na Mělnicku vzniká největší úložiště elektřiny v Česku, hotové má být za rok

    U Vraňan na Mělnicku začala stavba zařízení, jehož součástí bude největší bateriové úložiště v Česku a plynové spalovací turbíny. Investorem je česká energetická skupina Decci. Energetické hnízdo (Energy nest) má být dokončené v květnu 2024. 

     „Takzvaný zdroj podpůrných služeb výkonové rovnováhy (SVR) bude mít celkový výkon 30 megawattů,“ informovala za Asociaci pro akumulaci energie AKU-BAT CZ Lucie Vurbsová. Podle Hospodářských novin (HN) jde o miliardovou investici.

    Hybridní zdroj umožní díky bateriovému systému akumulace energie (BSAE) okamžitě uvolnit regulační výkon požadovaný provozovatelem přenosové soustavy.

    „Omezená výdrž BSAE je kompenzována zapojením spalovacích turbín s rychlým startem, vysokou výkonovou dynamikou a nízkými emisemi. Technické řešení představuje kombinaci zdrojů, které se navzájem synergicky doplňují. Koncept hybridního zdroje byl vyvinut s cílem posílit energetickou bezpečnost ČR a podpořit dekarbonizaci České energetiky,“ uvedla členka představenstva E.nest Energy Darina Merdassi. Společnost patří do skupiny Decci.

    „Investice přesáhne jednu miliardu korun,“ řekla Merdassi HN. Podle ní je projekt financován z vlastních zdrojů investora v kombinaci s bankou. Investor na projekt nevyužije žádnou dotaci. Výkonný ředitel asociace AKU-BAT Jan Fousek listu řekl, že úložiště bude největší v ČR, překoná i to, které buduje ČEZ v Ostravě-Vítkovicích, které pojme 9,45 MWh energie.

    Podle Merdassi analýzy České elektroenergetické přenosové soustavy (ČEPS) ukazují, že stávající vývoj energetiky může vést k dramatickému poklesu regulačního výkonu pro poskytování SVR.

    „Námi budovaný hybridní zdroj je průkopnickým řešením pro zajištění dostatečného objemu SVR, a tím udržení schopnosti zajistit výkonovou rovnováhu mezi spotřebou a výrobou elektrické energie. Naše řešení je modulární, škálovatelné a snadno replikovatelné,“ doplnila Merdassi. Energy nest bude moci v budoucnu jako palivo využívat zelený vodík.

    Na vraňanském projektu se jako zhotovitel hybridního zdroje podílí společnost Siemens, dodavatelem turbín je britská společnost Centrax. Zapojili se také čeští experti jako Český institut informatiky, robotiky a kybernetiky nebo ČVUT, které pro projekt vyvíjí řídicí algoritmy na bázi strojového učení.

    Skupina Decci se zabývá hledáním inovativních energetických řešení a jejich integrací do každodenního života. Zaměřuje se na projekty moderní energetiky z hlediska výroby, akumulace a distribuce. Je také zakládajícím členem Asociace pro akumulaci energie AKU-BAT, která sdružuje nejvýznamnější subjekty aktivní v akumulaci energie a je zakládajícím členem Svazu moderní energetiky.

    Autoři: iDNES.cz, ČTK

    Zdroj: https://www.idnes.cz/praha/zpravy/vranany-melnicko-bateriove-uloziste-energeticke-hnizdo-decci.A230404_101504_praha-zpravy_juan