Vadí i vodní elektrárny. Němečtí Zelení kritizují přehrady, prý uvolňují metan

  • 28.4.2023
  • Je to chvíle, ani ne dva týdny, kdy v Německu skončily poslední tři jaderné elektrárny. A tamní Zelení už před sebou vyhlížejí další terč. Škodlivé jsou podle nich také vodní elektrárny. Na pohled je to přitom čistá energie. Voda šumí a turbíny se otáčejí. Němečtí aktivisté či politici ale mají jiný názor.
    Nekritizují přitom stará známá díla, jako třeba přehradu Edersee v Severním Porýní-Vestfálsku, která vzdouvá jezero v délce bezmála 30 kilometrů.
    Protesty míří proti novým přečerpávacím elektrárnám vysoko v kopcích, kam se čerpá voda v době nižší potřeby energie, aby pak byla po ruce, když je třeba. Pro Německo je to důležité řešení, protože ekologicky šetrné větrné turbíny jsou na severním baltském pobřeží, energie je naopak potřeba na jihu, což zatěžuje přenosové sítě.
    Říkají, že výkon všech vodních elektráren je až příliš zanedbatelný, než aby to ospravedlnilo škody, které způsobují.
    Proti přehradám teď nezní argumenty, jaké se objevily ve světě, když se stavěla obří vodní díla typu Tří soutěsek v Číně, či Itaipú na hranicích Brazílie a Paraguaye. V těchto případech byla zaplavena rozsáhlá území a od základů se změnil život obyvatel. Zmizely vzácné přírodní ekosystémy, pod vodou zůstaly nejmohutnější vodopády světa Sete Quedas, v Číně se zase stěhovaly miliony obyvatel.
    Němečtí odpůrci vodních elektráren vytahují jinou výhradu. Říkají, že výkon všech vodních elektráren je až příliš zanedbatelný, než aby to ospravedlnilo škody, které způsobují.
    Mnoho z elektráren na řekách má jen malý význam. Podle deníku Die Welt jich má dokonce 94 procent výkon nižší než jeden megawatt. Tyto malé německé elektrárny přispívají do sítě pouhou polovinou procenta z celkové spotřeby elektrické energie.
    A jaké jsou škody? Na jezech a dnech přehrad se hromadí velké množství kalů, dna se zanášejí a uvolňuje se škodlivý metan. To je vážný problém.
    Pro klima je to druhý nejnebezpečnější plyn, hned po oxidu uhličitém. Uvolňují ho hospodářská zvířata, doly či skládky, zhruba polovina jeho emisí je ovšem z vodních ekosystémů.
    Biologové mají rovněž výhrady k tomu, že přehrady a jezy brání v cestě migrujícím rybám.
    To vše opakuje Paul Kröfges, který působí v Německé federaci pro životní prostředí a ochranu přírody (BUND).
    Zasazuje se o to, aby se řeka Agger v Severním Porýní-Vestfálsku opět stala přirozeným tokem, s okolními nivami, bez umělých říčních bariér, které brání v pohybu rybím hejnům. Kröfges chce, aby se tam vrátili i lososi.
    Zrušení jezů a přehrad by podle něj „zlepšilo životní podmínky mnoha původních živočišných druhů a prospělo i lidem“.
    Jiným příkladem je podle týdeníku Focus klidné údolí Rappenalp v bavorském Oberstdorfu. Místní se rozdělili názorově na nesmiřitelné poloviny. Jedněm vadí plánované zatopení přírodní rezervace, druzí mají pocit, že přehrada je šetrný zdroj energie.

    Takové spory už se promítly i do spolkové politiky. V roce 2022 plánoval Robert Habeck, ministr hospodářství ze strany Zelených, rušit výhodné výkupní ceny elektřiny pro malé elektrárny, teprve po velkých protestech ustoupil a vzal nápad zpět. Někteří jeho straničtí kolegové ale dál prosazují demontáž vodních elektráren. Mluví se také o povinnosti odebírat méně vody při nízkých stavech, to by mnohé turbíny zastavilo.
    Christian Auer, jednatel vodních elektráren na zmíněné řece Agger, to nechápe. Považuje je za ekologický zdroj energie, s osvědčenou technologií. Nabízí srovnání: sedm turbín na dolním toku řeky Agger má kapacitu rovnající se výkonu tří větrných turbín. Na rozdíl od obřích větrníků ale nehyzdí krajinu.
    „Zachováváme i desítky let stará zařízení, která už mají často památkovou hodnotu,“ připomíná Christian Auer. Malé přehrady podle něj představují i cenné biotopy pro vzácné ptáky a vodní živočichy.
    Zdroj: https://www.idnes.cz/zpravy/zahranicni/jaderne-elektrarna-jezy-vodni-elektrarna-prehrady-zeleni.A230427_183133_zahranicni_dyn?utm_source=Maileon&utm_medium=email&utm_campaign=ranni-67795+20230428-055956&utm_content=https%3A%2F%2Fwww.idnes.cz%2Fzpravy%2Fzahranicni%2Fjaderne-elektrarna-jezy-vodni-elektrarna-prehrady-zeleni.A230427_183133_zahranicni_dyn&zdroj=mail