Velké firmy budou mít stejný strop cen energií jako občané, schválila vláda

 • 14.12.2022
 • Pro velké firmy bude platit v příštím roce stejný strop ceny energií, jaký už vláda dříve stanovila pro občany i pro malé a střední firmy, schválila vláda. Bude to platit pro celý rok 2023. „Zvolili jsme cestu, která je administrativně nejvýhodnější,“ řekl ministr financí Zbyněk Stanjura.

  „Program bude ještě třeba notifikovat u Evropské komise,“ řekl po jednání vlády ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela.

  Spolu se Stanjurou zvolené řešení představili již před jednáním vlády. Kabinet Petra Fialy v září rozhodl, že maximální cena silové elektřiny pro občany bude 6 tisíc korun za megawatthodinu včetně daně z přidané hodnoty a 3 tisíce korun za megawatthodinu plynu včetně DPH.

  Rozšíření cenového stropu, tak že se bude týkat nově i velkých firem, má stát dalších maximálně 40 miliard korun.

  Je to pomoc pro občany, zdůraznil Stanjura

  „Je to pomoc pro občany, ne pro majitele firem, abychom neměli větší nezaměstnanost, aby to lidé zvládli,“ zdůraznil ministr Stanjura.

  Premiér Petr Fiala řekl už na začátku prosince ve Sněmovně, že vláda je připravena zastropovat ceny energií i pro největší firmy. „Máme připraveno zastropování cen energií pro velké podniky, když nedojde k zastropování na evropské úrovni,“ uvedl Fiala při interpelacích, když odpovídal na interpelaci šéfky poslanců ANO Aleny Schillerové.

  „Žádný závod, kdo více pomůže, jsem nezaznamenal,“ prohlásil Síkela. Je podle něj důležité nejen pomáhat, ale také nerozvrátit veřejné finance.

  Ministři zvýšili životní minimum

  Ministři kývli na růst životního minima. Od ledna se zvýší z 4 620 na 4 860 korun. Existenční minimum se zvedne z 2 980 na 3 130 korun. Minimum se letos kvůli růstu cen upravovalo letos už dvakrát. Od dubna rostlo o deset procent a od července pak téměř o devět procent. Slouží pro stanovení nároku na dávky i pro výpočet některých podpor.

  O deset procent se zvýší státní příspěvek pro Klokánky a podobná zařízení pro okamžitou pomoc dětem. 

  Maximální stanovená cena za pobyt dítěte do tří let v dětské skupině, na jehož místo přispívá stát, se od ledna zvedne z nynějších 4000 korun měsíčně na 4720 korun. „Upravili jsme výši příspěvku rodičů dětí, které jsou v dětské skupině. Reagujeme logicky na inflační vývoj, takže došlo k určitému zvýšení,“ uvedl Jurečka.

  Solidární příspěvek bude pro lidi, kteří zdarma ubytovávají uprchlíky před Putinovou válkou z Ukrajiny, i v prvním čtvrtletí příštího roku. Výdaje na čtvrt roku jsou předpokládány 534 milionů korun.