Vláda schválila zastropování cen elektřiny a plynu, pomůže i teplárnám

 • 5.10.2022
 • Kabinet schválil nařízení k zastropování cen silové elektřiny a plynu, řekl po jednání vlády premiér Petr Fiala. Vláda se již dříve shodla, že maximální cena silové elektřiny bude 6 tisíc korun za megawatthodinu včetně DPH, u plynu bude stát megawatthodiny maximálně 3 tisíce korun. Týká se to všech domácností bez ohledu na spotřebu a zastropování se bude týkat i plynu pro teplárny. 

  Zastropování bude platit celý příští rok, ale do záloh by se to mělo promítnout již letos v listopadu.

  Ceny elektřiny pro malé a střední firmy připojené na vysoké a velmi vysoké napětí zastropovala vláda na 80 procentech nejvyšší spotřeby za posledních pět let.

  U plynu se bude zastropování týkat kromě domácností také firem s roční spotřebou do 4200 MWh, původně se navrhovala spotřeba do 630 MWh.

  Novela energetického zákona, která vládě umožnila stanovit maximální ceny elektřiny a plynu, začala platit od začátku října, když již před tím zrychleně schválil parlament.

  Vláda zatím neprojednávala zdanění mimořádného zisku výrobců energie, jemuž premiér Petr Fiala říká „válečná daň“. Mimořádný zisk výrobců energie chce vláda zdanit 40 až 60 procenty. Stát by tak mohl získat až 100 miliard korun. Vedle energetických firem a bank by se takzvaná windfall tax měla týkat ještě petrochemie. Podle premiéra bude schválena v průběhu podzimu a očekává, že zdanění mimořádných zisků podpoří i opozice.

  Zdroj: https://www.idnes.cz/zpravy/domaci/jednani-vlady-navrh-narizeni-zastropovani-cen-elektriny-windfall-tax-sef-uzsi.A221005_044114_domaci_kop?utm_source=Maileon&utm_medium=email&utm_campaign=flash_zpr-63697+20221005-125241&utm_content=https%3A%2F%2Fwww.idnes.cz%2Fzpravy%2Fdomaci%2Fjednani-vlady-navrh-narizeni-zastropovani-cen-elektriny-windfall-tax-sef-uzsi.A221005_044114_domaci_kop&zdroj=mail