Vláda získala kapacitu v LNG terminálu v německém Stade

 • 23.11.2023
 • Vláda posiluje dodávky zkapalněného zemního plynu. Poté, co loni získala kapacitu v LNG terminálu v nizozemském Eemshavenu, získala nově i kapacitu v německém terminálu Stade, oznámil premiér Petr Fiala. Ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela uvedl, že vláda jedná o dalších variantách dodávek plynu do země. 

  „K dispozici bude od roku 2027 a ČEZ v něm zajistil dvě miliardy kubických metrů plynu ročně, což je více než čtvrtina roční spotřeby ČR,“ uvedl premiér. Terminál Stade bude stát nedaleko Hamburku při ústí Labe do Severního moře, provozovatelem je Hanseatic Energy Hub. Otevřít by se měl v okamžiku, kdy skončí pronájem terminálu v Nizozemsku.

  Podle premiéra je to další krok pro zajištění energetické bezpečnosti a dostatku energií do budoucna. 

  „Během jednoho roku se nám podařilo zbavit se téměř stoprocentní závislosti na dovozu plynu z Ruska,“ dodal ministr průmyslu Jozef Síkela.

  Podle ministra financí Zbyňka Stanjury je celková kapacita terminálu ve Stade 13,3 miliardy kubických metrů plynu. „Z toho 1,3 miliardy jde na krátkodobé kontrakty, zbylých 12 miliard jsou dlouhodobé a my z toho máme šestinu. Smlouva je uzavřena na 15 let s opcí na 25 let,“ uvedl Stanjura s tím, že terminál počítá výhledově s přechodem na import klimaticky neutrálního amoniaku, z něhož se následně vyrábí zelený vodík.

  Vzhledem k tomu, že pevninské terminály postupně nahradí ty dočasné, plovoucí, ČEZ od počátku usiloval o získání dlouhodobé kapacity i v některém z připravovaných pevninských terminálů. Výhodou pevninských terminálů je oproti těm plovoucím větší kapacita, rychlejší vykládka a regasifikace LNG. Součástí terminálu ve Stade budou také zásobníky na LNG. 

  Dalšími nájemci terminálu jsou německé společnosti EnBW a SEFE. Celková kapacita terminálu je 13,3 miliardy kubických metrů plynu za rok, z toho 1,3 miliardy je určeno pro krátkodobé kontrakty. Pevninský terminál ve Stade nahradí plovoucí terminál na stejném místě, který je v tuto chvíli ve výstavbě. Buduje jej společnost Hanseatic Energy Hub.

  „Ještě před nedávnem jsme se na trhu LNG vůbec nepohybovali, a za poslední rok a půl jsme tak získali řadu zkušeností, na které teď navážeme. V plovoucím terminálu v Eemshavenu máme pronajatou kapacitu do roku 2027, a díky Stade budeme moct v dodávkách LNG plynule pokračovat,“ uvedl generální ředitel ČEZ Daniel Beneš. Jak dodal, výhodou také je, že při dopravě tohoto plynu do Česka se musí překračovat pouze jedna státní hranice.

  V současnosti má Česko do roku 2027 pronajatou část terminálu na LNG v Nizozemsku, kde má k dispozici asi tři miliardy metrů krychlových plynu ročně.

  „Byl to první terminál, který se otevřel po zahájení války na Ukrajině. Nyní směřujeme naše jednání do Německa a Polska, protože je to blíže,“ potvrdil Ladislav Kříž, mluvčí skupiny ČEZ.

  V minulém týdnu sice finišovalo poptávkové řízení na terminál v polském Gdaňsku, nicméně tam se ČEZ nedomluvil. „Ty podmínky pro nás nebyly takové, že bychom se pro ně mohli rozhodnout,“ dodal Kříž.

  Ministr Síkela zopakoval, že plynu bude v příštích měsících dostatek. Tuzemské zásobníky jsou podle něj naplněny výrazně více než v minulých letech. Podle ministra to nahrává cenám plynu, které by podle něj měly v příštím roce na trhu dál klesat, a to až o čtvrtinu. 

  Stát se zároveň nevzdává možnosti prodloužení pronájmu kapacit v nizozemském Eemshavenu, kde současný pronájem skončí v září 2027. „Pokud budou tyto kapacity nabízeny i nadále, tak budeme uvažovat o prodloužení, protože jsme spokojený klient,“ uvedl Síkela. Nizozemský terminál by se měl v budoucnu přebudovat na vodíkový.

  Vedle LNG terminálů má Česko zájem také o plyn, který by do země vedl potrubím, například z Norska. „Jednáme s několika možnými dodavateli,“ řekl ministr. Připraveno má být několik variant, jak by tyto dodávky fungovaly. V úvahu přichází další spolupráce s polostátním ČEZ nebo opět varianta státního obchodníka.

  Autoři: venhyk

  Zdroj: https://www.idnes.cz/ekonomika/domaci/vlada-cez-fiala-benes-energetika-energeticka-bezpecnost.A231122_154248_ekonomika_ven?utm_source=Maileon&utm_medium=email&utm_campaign=vecerni-72063+20231123-175955&utm_content=https%3A%2F%2Fwww.idnes.cz%2Fekonomika%2Fdomaci%2Fvlada-cez-fiala-benes-energetika-energeticka-bezpecnost.A231122_154248_ekonomika_ven&zdroj=mail