Vládní pomoc na energie dorazila. Co musíte změnit, abyste se k ní dostali?

 • 4.10.2022
 • Úsporný tarif na energie se projeví u každého jinak. Jeden se dočká pomoci automaticky, nebude muset nic dělat a oproti minulosti výrazně ušetří. Jiný bude muset jednat a místo úspory se mu jen o něco sníží už tak vysoké ceny. 

  Dodavatelé elektřiny již od státu získali peníze na takzvaný úsporný tarif a převedli je na každý zákaznický účet k odběrným místům domácností. Paradoxně nejvíce – 3500 korun – získají odběrná místa s nejnižší spotřebou, naopak ti, kdo elektřinou vytápějí, dostanou jen 2000 korun. Zcela bez podpory zůstanou lidé s takzvaným víkendovým tarifem (ideální pro nemovitosti využívané hlavně o víkendu) a majitelé elektroaut. 

  Od října se už také projevují odpuštěné platby za obnovitelné zdroje a vláda připravuje zastropování cen, jež má platit od ledna.

  Výhodu má každý, kdo používá inkaso nebo SIPO. Tomu se automaticky sníží další zálohy na elektřinu. Například domácnost s tarifem D02d získala v rámci úsporného tarifu 3500 korun. Pokud dosud měla zálohy 1000 korun měsíčně, žádné peníze se jí další tři měsíce nestrhnou a čtvrtý půjde jen o 500. Naopak domácnost, která topí přímotopem s tarifem D45d, získá pomoc 2000 korun a při zálohách například 4000 korun se jen ta nejbližší sníží na polovinu.

  Složitější to ale mají ti, kdo platí zálohy trvalým příkazem. Tam k žádným změnám automaticky nedojde. Lidé si musí minimálně upravit výši záloh u své banky, doporučuje se ale vše konzultovat s dodavatelem. Ideálně přes zákaznickou linku či osobně.

  Případně lze zálohy na nejbližší měsíce aktivně snížit o výši úsporného tarifu. Není to ale tak jednoduché. Někteří lidé platí minimální možné zálohy a mnohdy v nich může být úsporný tarif předběžně zahrnutý a snížením platby by rostlo riziko nedoplatku v ročním zúčtování.

  ÚSPORNÝ TARIF*
  distribuční sazbatyp spotřeby elektrické energievýše příspěvku
  D01dmalá spotřeba (nevyužívané byty, chaty, chalupy)3500 Kč
  D02dběžná spotřeba3500 Kč
  D25ddomácnost s elektrickým bojlerem3500 Kč
  D26ddomácnost s elektrickým bojlerem, vyšší celková spotřeba2000 Kč
  D35dakumulační kamna2000 Kč
  D45dpřímotop2000 Kč
  D56dtepelné čerpadlo2000 Kč
  D57delektrické topení2000 Kč
  D27ddomácnost s elektromobilem0 Kč
  D61dvíkendový tarif pro chaty0 Kč

  * Peněžní bonus získala každá domácnost za každé odběrné místo, jeho výše je odvislá od distribuční sazby

  Důležitý je také termín ročního vyúčtování. Ten má každý jinak. Kdo jej má například na konci října, tomu se celý úsporný tarif projeví již v něm, není proto nutné se výší záloh zabývat. Obdobně to platí, přijde-li roční faktura v nejbližších měsících.

  Naopak bude-li vyúčtování vystaveno dodavatelem energií třeba až na konci září 2023, tarif se zúčtuje až za rok. To ostatně zvedá motivaci neplatit nyní zbytečně moc a mít pak za rok přeplatek – v takovém případě je namístě výši záloh aktivně řešit.

  Platí také, že domácnostem, které mají u svých dodavatelů nedoplatky či případně už nastavený splátkový kalendář, úsporný tarif ve výsledku sníží jejich dluh. Avšak nelze jej použít v případě neoprávněného odběru či pokut.

  Nyní dorazila první část úsporného tarifu. Druhá má odběratelům elektřiny dorazit v příštím roce, tehdy by se měli dočkat i odběratelé plynu a lidé připojení na centrální vytápění či kotelnu v bytovém domě.

  Jen strohé informace

  Mezi jednotlivými dodavateli energií jsou značné rozdíly v tom, jak o úsporném tarifu své klienty informují. Liší se jak forma komunikace, tak obsáhlost informací uvedených na webových stránkách. Nejčastěji dorazí strohá SMS zpráva s odkazem, že další informace jsou k dohledání na internetu. Obecně dodavatelé uvádějí jen to, co po nich přímo vyžaduje zákon.

  Nejvíce vypomohou aplikace či online účty jednotlivých dodavatelů. V nich lze vidět jak rozpis záloh, tak aktuální přeplatek či nedoplatek. Je zde také dostupná informace o používaném tarifu nebo o časech spínání levného proudu.

  Přes internet je možné zažádat o změnu záloh. Tyto přístupy lze pomoci zřídit příbuzným, pro které je to složité. Zvlášť důležité je to v dnešní době, kdy jsou telefonní linky dodavatelů mnohdy přetížené a získat informace touto cestou může být zdlouhavé.

  Od 1. října se také odpouští platba za obnovitelné zdroje energie, tedy 60 haléřů z každé spotřebované kilowatthodiny. Pokud však domácnost nemá chytrý elektroměr, a většina nemá, není to tak, že by od začátku října automaticky platila méně. Spotřebu za jednotlivé měsíce dodavatel odhaduje – kdo tedy v dalších měsících předpokládá vyšší spotřebu, případně ji měl v létě například kvůli nepřítomnosti nezvykle nízkou, měl by si aktivně elektroměr sám odečíst a stav nahlásit svému dodavateli.

  Podobné je to i se zastropováním cen elektřiny a plynu, jež má začít platit od ledna 2023. I tam platí, že kdo už platí vysoké ceny energií a měl nyní nízkou spotřebu a očekává vyšší, měl by si aktivně řešit odečet. Naopak, kdo měl vysokou a do budoucna očekává nižší, tomu se vyplatí, nechá-li fakturaci na odhadu dodavatele.

  Odmění šetřivé

  Na trhu s energiemi se objevují první známky snahy dodavatelů energií pomoci se snižováním spotřeby. Pražská energetika (PRE) nabízí svým zákazníkům odměnu, pokud svou zimní spotřebu sníží. Získat mohou až tři tisíce korun. 

  Nápad však má háček: vzhledem k tomu, že k odečtu elektroměru dochází většinou jednou za rok, spotřebu za předchozí zimu i kvůli tomu dodavatel odhaduje. Stav elektroměru na začátku a konci nastávající zimy si proto spotřebitelé musejí sami vyfotografovat.

  Někomu může tato aktivita pomoci ušetřit, jinému přinést i ztrátu. Záleží na tom, jak výrazná je pro konkrétní domácnost letní spotřeba a kdy konkrétně dochází k ročnímu vyúčtování.

  Extrémním příkladem může být domácnost, jež má tarif na vytápění přímotopem. Dle typizovaného průběhu spotřeby během roku nejsilněji „pálí“ elektřinu v zimě. Tato domácnost však může přímotopy odstavit a začít topit hlavně peletovým kotlem, a naopak během léta mít vysokou spotřebu kvůli zapnuté klimatizaci či vyhřívání bazénu. Pokud si nyní v zimě spotřebu zdokumentuje, automaticky dosáhne na odměnu za úsporu. Přijde však o část odpuštění poplatku za obnovitelné zdroje i zastropování cen.Zdroj: https://www.lidovky.cz/byznys/energie-elektrina-usporny-tarif-vlada-pomoc-zalohy-inkaso-sipo-ceny.A221004_101149_ln_ekonomika_hma?utm_source=Maileon&utm_medium=email&utm_campaign=mix_ln-63674+20221004-155956&utm_content=https%3A%2F%2Fwww.lidovky.cz%2Fbyznys%2Fenergie-elektrina-usporny-tarif-vlada-pomoc-zalohy-inkaso-sipo-ceny.A221004_101149_ln_ekonomika_hma&zdroj=mail