Všechny resorty spojené s plynovodem Nord Stream 2 drží v Německu Zelení

 • 29.11.2021
 • Nejdůležitější ve vztahu nové německé vlády k unijním financím je rázné odmítnutí dalšího vydávání evropských dluhopisů na podporu boje proti koronakrizi. A samozřejmě také otázka ruského plynu. 

  Německá semaforová koalice – tedy nastupující vláda – zveřejnila koaliční smlouvu. Jde o detailní dokument, což je pro Německo typické: má 178 stran. Pro celou Evropu jsou zajímavé především otázky hospodářské politiky.

  Semaforová koalice je podle serveru Eurointelligence.com, který se právě na ekonomickou politiku soustřeďuje, poměrně názorově nesourodá. Sestává z postarších proruských strýců ze sociální demokracie (SPD), Zelených a Svobodných demokratů (FDP), kde není jen klasicky liberální křídlo, ale i silné křídlo fundamentálních libertariánů. Přesto lze hodnotit program jako odvážný, jde nad rámec obvyklých minimálních průniků stranických programů.

  Odvážný program

  Vyzvednout lze především jasnou a razantní podporu startupů, tedy mladých a začínajících firem a inovačních inkubátorů. V tomto ohledu představovalo Německo zatím vyprahlou pustinu. Dosud převažoval názor, že zelenou a digitální transformaci mají táhnout velké firmy, jako by se koncerny typu Volkswagen či BASF mohly stát šampiony budoucího světa. Prostředí pro fondy rizikového kapitálu se sice i v Německu v posledních letech o něco zlepšuje, ale s Londýnem, s Kalifornií či s Izraelem se nemůže SRN vůbec měřit.

  Ministrem financí se stane předseda FDP Christian Lindner. Nejkontroverznější aspekty spojené s jeho portfoliem se budou dít v rámci jednání s jeho protějšky v rámci celé Evropské unie a především eurozóny. Nejdůležitější ve vztahu k financím je, že nová německá koalice rázně a razantně odmítá opakování evropského fondu pro boj s důsledky pandemie, kdy EU poprvé v hmatatelné míře vydala na trhu dluhopisy. Semaforová koalice za tím dělá tečku, vícekrát se to opakovat nebude.

  Kdo v Evropě doufal, že instrument se bude využívat i nadále, zažije tedy studenou sprchu. Tvrdý postoj v koalici prosadila FDP. V této souvislosti je dobré připomenout, že Zelení měli v programu společné evropské dluhopisy. Za bitvu jim to ale nestálo, protože mají jiné priority.

  K některým drobným fiskálním změkčením ale dojde. Covidový dluh se bude splácet o něco déle, než se čekalo. Dluhovou brzdu si sice Němci dali v první dekádě tohoto století do ústavy, ale dýchat se bude přece jen něco málo volněji, protože takzvaný cyklický komponent této brzdy se bude počítat jinak. 

  Stejně tak se koalice zavazuje počítat jinak potenciální výkon německé ekonomiky. Za technokratickou terminologií se skrývá další mírné omezení fiskální přísnosti. Neznamená to ale volnější rozpočtovou politiku, jen to, že se nebudou opakovat chyby po roce 2008, kdy přílišná přísnost pramenila i z chybných propočtů.

  Zelená ekonomika a plyn

  Co se evropské bankovní unie týče, koalice chce vymyslet takzvané zajištění pro společné pojištění vkladů v celé eurozóně. Musí tomu ale předcházet doladění společného evropského postupu pro banky, které se ocitnou v problémech, takže bankovní unie je ještě dost daleko.

  Alokace ministerstev dopadla podle očekávání. Zelení mají superministerstvo pro ekonomiku rozšířené o klimatickou změnu a životní prostředí, zahraničí a ministerstvo pro rodinu. Zelení tak mají na starosti všechny resorty jakkoli spojené s plynovodem Nord Stream 2. A i v zemědělství se soustředí na redukci emisí.

  Z SPD se stává silová strana, dostane obranu i vnitro. A FDP bude kromě financí řídit ještě justici, transport a vědu.

  Největší otázkou je, jak se podaří v praxi skloubit vize Zelených a liberálů o tom, co to je modernizace ekonomiky. A druhou největší otázkou je vedení. Dokáže se nastávající kancléř Olaf Scholz (SPD) postavit třeba ruskému prezidentu Vladimiru Putinovi, když přituhne ohledně plynu? 

  Autor je předseda správní rady IPPS

  Zdroj: https://www.lidovky.cz/nazory/vsechny-resorty-spojene-s-plynovodem-nord-stream-2-drzi-v-nemecku-zeleni.A211128_155333_ln_nazory_vag?utm_source=Maileon&utm_medium=email&utm_campaign=ln_ranni-57931+20211129-073141&utm_content=https%3A%2F%2Fwww.lidovky.cz%2Fnazory%2Fvsechny-resorty-spojene-s-plynovodem-nord-stream-2-drzi-v-nemecku-zeleni.A211128_155333_ln_nazory_vag&zdroj=mail