Vzpurné gesto Kataru. Přepřahá z ropy na zemní plyn, OPEC ale kvůli tomu opouštět nemusel

 • 4.12.2018
 • Katar přestane být 1. ledna 2019 členem Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC). Rozhodnutí opustit ropný kartel oznámil na pondělní tiskové konferenci ministr energetiky a generální ředitel společnosti Qatar Petroleum Saad Šarída al-Kaabí. Podle oficiálního stanoviska se chce země ze Zálivu v budoucnu soustředit hlavně na těžbu a zpracování zemního plynu.

  „Katar se bude soustředit na posílení své pozice jakožto důvěryhodného a spolehlivého celosvětového dodavatele,“ citoval al-Kaabího katarský internetový deník al-Arab. „Bylo nezbytné revidovat roli Kataru a jeho podíl na globálním energetickém poli a ­posoudit, jak tuto roli posílit, aby sloužila katarským dlouhodobým cílům a strategiím.“

  Na území malého zálivového emirátu, jenž je sedmkrát menší než Česká republika, se nachází 14 procent známých světových zásob zemního plynu. Po Rusku a ­Íránu je na tuto surovinu nejbohatším státem světa, a přestože ani zásoby ropy nemá Katar zanedbatelné, v porovnání s ropným bohatstvím ostatních členských zemí jsou spíše marginální. To také odráželo váhu Kataru v­ OPEC.

  Skoro od začátku

  Katar se stal členem OPEC v roce 1961, tedy rok po jeho vzniku. Připojil se tehdy k pěti zakládajícím státům: Iráku, Íránu, Kuvajtu, Saúdské Arábii a Venezuele. V září letošního roku stávajících 15 členských zemí zajišťovalo 44 procent světové produkce ropy, přičemž na jejich území se nachází 81,5 procenta veškerých známých zásob ropy. Prohlášení o vystoupení Kataru z organizace přišlo jen pár dní před očekávanou schůzí členů, jež se bude konat ve čtvrtek ve Vídni, a které se Katar naposledy zúčastní jako člen. Údajně mu ovšem předcházelo dlouhodobé jednání a rozhodnuto bylo už v létě.

  „Katar chce v následujících letech zvýšit roční objem vyprodukovaného zemního plynu ze 77­ milionů na 110 milionů tun,“ přednesl na pondělní tiskové konferenci plány al-Kaabí. S politikou prý toto rozhodnutí nemá nic společného. „Já jsem obchodník. Nevidím smysl v tom, soustředit se na něco jiného než na naše silné stránky a zemní plyn je naší silnou stránkou.“ Jen těžko ale nehledat souvislosti mezi odchodem Kataru z OPEC a téměř rok a­ půl trvající blokádou země ze strany Saúdské Arábie a jejích spojenců: Egypta, Spojených arabských emirátů a Bahrajnu. Ti Katar obvinili z podpory terorismu a 5. června 2017 na něj uvalili ekonomické embargo.

  V rozhovoru pro katarskou televizní stanici al-Džazíra loni v létě al-Kaabí řekl, že se nedá očekávat, že by se vše mohlo vrátit do starých kolejí. „Už se nikdy nevrátíme k modelu, kdy jsme byli závislí na jediném dodavateli. Důvěra, již jsme budovali celé roky, byla zničena přes noc.“ Blokáda stále trvá, ač Saúdská Arábie a ­její spojenci nedosáhli ani zdaleka takových výsledků, jak si představovali; spíše naopak. „Rád bych oněm čtyřem zemím poděkoval, protože jejich blokáda Katar posílila, posílila katarský lid, náš obchod. A z celé této situace vyjdeme mnohem silnější,“ nechal se slyšel al-Kaabí.

  Vzpurné gesto

  Odchod první země Zálivu z­ OPEC se tak dá vykládat především jako symbolický krok. Členství v organizaci by totiž rozvoji na poli těžby zemního plynu nijak nepřekáželo. Vzhledem k ­tomu, že Katar se svou produkcí ropy zaujímá v rámci OPEC jedenáctou příčku a podílí se na celkové produkci pouze dvěma procenty, nelze očekávat, že by jeho odchod nějak výrazně ovlivnil diskuse, jež se na čtvrteční schůzi očekávají a jež mají vést ke společnému omezení produkce členských zemí a Ruska.

  I tak je to ovšem, jak píše Walid Ahmed pro Bloomberg, znepokojující precedens v organizaci, jež se dlouho pyšnila tím, že klade společný ekonomický zájem nad zahraničněpolitické zájmy jednotlivých členských zemí. V ­80. letech minulého století proti sobě na bitevním poli používal Irák s­ Íránem chemické zbraně, přesto se ministři ropného průmyslu dokázali scházet na jednáních OPEC a nejinak je tomu dnes s ­představiteli Íránu a Saúdské Arábie, kteří si sice jdou v Jemenu a v Sýrii po krku, ale ve Vídni si klidně sednou k jednomu stolu. Katar bude napříště chybět.

  JITKA JENÍKOVÁ, autorka je spolupracovnicí LN

  Zdroj: https://www.lidovky.cz/byznys/firmy-a-trhy/vzpurne-gesto-kataru-prepraha-z-ropy-na-zemni-plyn-opec-ale-kvuli-tomu-opoustet-nemusel.A181203_205649_firmy-trhy_ele#utm_source=email&utm_medium=text&utm_campaign=lidovky.newsletter.directmail