Za solární boom si připlatíme. Více elektřiny může destabilizovat sítě, jak to řeší distributoři?

  • 15.10.2023
  • Desítky tisíc nových fotovoltaických elektráren jsou během podzimních slunečních dní v síti stále více znát. Zajistit její stabilitu bude stále náročnější a někdo to bude muset zaplatit. 

    V Česku rekordně přibývá fotovoltaických elektráren, nejvíce těch na střechách rodinných domů. Letos už jich přibylo dvakrát víc než za celý loňský rok. Tento podzim je ale pro energetiky první zkouškou po náběhu desítek tisíc fotovoltaik připojených během stavební sezony. „Výroba byla dokonce i blízko svých teoretických maxim. Vliv na to mají i chladnější noci, které oproti létu ochladí panely více,“ řekl serveru Lidovky.cz analytik Kamil Rajdl ze společnosti Amper Meteo.

    Distribuční firmy dodávají, že ještě vyšší výroba může být na jaře. Do té doby přibudou další desítky tisíc elektráren. „Kvůli skokovému nárůstu připojených fotovoltaik k distribuční soustavě dochází k navyšování přetoku elektrické energie do distribuční sítě. V meziročním srovnání je to více než dvojnásobek,“ potvrzuje mluvčí Skupiny ČEZ Soňa Holingerová.

    Elektřina v protisměru…

    Pro distribuční síť takový slunečný den znamená, že do ní rázem proudí více elektřiny, a to jak z velkých fotovoltaik, tak z těch střešních, protože lidé nedokážou svou výrobu využít. 

    A pokud nemají baterie (či volnou kapacitu v nich), elektřina přeteče do sítě. Domácnosti s fotovoltaikou mají také v tyto časy logicky nulový odběr ze sítě, ten tedy klesá, naopak roste výroba.

    Fotovoltaik v Česku přibývá
    2019202020212022pol. 2023
    Počet nových solárních elektráren3437629393213376045197
    malé (do 10 kWp)0003290942841
    větší0008512356
    průměrný výkon (kWp)7,36,78,38,610,7*
    Celkový výkon nových elektráren (MWp)255162289487**
    Nově instalované baterie u fotovoltaik (MWh)   360429***

    * 10,7 kWp dokáže za ideálních podmínek utáhnout naráz rychlovarnou konvici, troubu, sporák, pračku i myčku. Běžná domácnost takový výkon nepotřebuje.
    ** Výkon instalovaný za první pololetí je srovnatelný s nadprůměrnou českou uhelnou elektrárnou, tak ale tento výkon dokáže dodávat 365 dní v roce 24 hodin denně, fotovoltaika jen za ideálních podmínek.
    *** Za letošní 1. pololetí se instalovaly baterie o kapacitě, jako má více než 5000 elektromobilů Škoda Enyaq.

    Zatímco s velkými fotovoltaikami si šéfové přenosových sítí obvykle poradí a mají k tomu řadu nástrojů, u těch na střechách je to složitější. Například v malé obci může produkce místních fotovoltaik napětí v síti výrazně ovlivnit. Může se stát, že vesnice vyrábí víc elektřiny než spotřebovává, což je něco, na co nebývá síť připravena.

    „Takové stavy jsou náročnější na regulaci a distribuci elektřiny, která teče obráceným směrem. Ne k zákazníkům, jak jsme byli dříve zvyklí, ale směrem do vyšších napěťových hladin,“ popisuje Holingerová. Lokálně jsou pak přetížené sítě a transformátory. Množství elektřiny, které domácnosti do sítě posílají, už není zanedbatelné.

    „Množství střešních instalací má samozřejmě vliv na stabilitu napětí v sítích, kdy vlivem vysokých dodávek elektrické energie z fotovoltaik do sítě dochází k nárůstu napětí,“ vysvětluje Pavel Čada, místopředseda představenstva distributora EG.D. „Museli jsme přistoupit k úpravám nastavení prvků regulace napětí v síti, například změny odboček transformátorů nebo snížení napěťové úrovně regulace v letním období,“ dodává s tím, že – pokud je to možné – pomůže změnit zapojení sítě, jinak jsou nutné další investice.

    Na jedné straně tak mají desítky tisíc domácností doma klid a nemusí řešit ceny energií, změna je to ale taková, že se už propisuje do energetické sítě jako celku. Uřídit pak takovou síť něco stojí.

    Jen ČEZ na svém distribučním území letos za osm měsíců připojil 40 tisíc nových elektráren s maximálním výkonem 465 megawattů, loni to bylo za celý rok 21 tisíc se 185 megawatty. Pro ilustraci, uhelná elektrárna Opatovice, která je v Česku přibližně průměrnou, má 378 megawattů. Podobný nárůst dokládají i čísla společnosti EG.D, která má pod palcem distribuci hlavně na jihu republiky.

    Další desítky tisíc žadatelů čekají na povolení připojit se k síti. Často se ho vůbec nedočkají, právě kvůli riziku, co by jejich fotovoltaika mohla v síti způsobit. A to je podíl fotovoltaiky v Česku stále mizivý proti například sousednímu Německu a marginální proti plánům do dalších dekád.

    … prodražuje distribuci

    ČEZ dává do podpory sítě právě kvůli možnosti připojovat další fotovoltaiky na střechách téměř sedm miliard korun. Miliardy tímto směrem investuje i EG.D. Pražská energetika tvrdí, že ještě není na technických maximech, do robustnosti sítě ale investuje také. Proinvestované miliardy distributoři předloží Energetickému regulačnímu úřadu (ERÚ) a ten, pokud uzná jejich potřebnost, by je měl promítnout do toho, kolik odběratelé platí za distribuci. To by tyto poplatky mělo zvyšovat.

    Síti ale vedle investic do robustnosti pomůže i revoluce v platbách za jističe, kterou připravuje ERÚ, a nástup chytrých elektroměrů. Oboje má zvýšit zapojení domácností do „řízení“ sítě.

    „Klíčovou roli bude hrát akumulace energie, která v Česku stále ještě nemá legislativní rámec. Velká bateriová úložiště pomůžou síti, třeba tam, kde se počítá s určitým odběrem a dnes si kvůli tomu například firmy nemohou instalovat tolik panelů, jak by chtěly,“ dodává šéf Solární asociace Jan Krčmář.

    Zdroj: https://www.lidovky.cz/byznys/solarni-panely-elektricka-sit-cez-energeticka-fotovoltaika-elektrarna.A231015_114336_ln_ekonomika_atv?utm_source=Maileon&utm_medium=email&utm_campaign=mix_ln-71268+20231016-155958&utm_content=https%3A%2F%2Fwww.lidovky.cz%2Fbyznys%2Fsolarni-panely-elektricka-sit-cez-energeticka-fotovoltaika-elektrarna.A231015_114336_ln_ekonomika_atv&zdroj=mail