Zájem o soláry roste. Elektřina zdražuje rychleji než panely na střechu

  • 3.12.2021
  • Ceny energií prudce rostou a lidé hledají cesty, jak na platbách za elektřinu či plyn co nejvíc ušetřit. Jednou ze stále oblíbenějších možností je instalace solárních panelů, často i v kombinaci s baterií nebo tepelným čerpadlem. Za devět měsíců letošního roku se nainstalovalo 6 188 fotovoltaických elektráren, skoro stejný počet jako za celý loňský rok. Rostoucí zájem však už naráží na kapacity instalačních firem. 

    Poptávka narůstá dlouhodobě, protože lidé více dbají na udržitelnost a kvůli lockdownům začali řešit odkládané projekty. Teprve v poslední době však zažívají instalační firmy skutečný nápor. „Nedávný skokový nárůst cen energií – navíc v kombinaci s krachem některých dodavatelů – probudil extrémní zájem situaci řešit. Proti normálu za poslední týdny poptávka vzrostla trojnásobně,“ říká jednatel S-Power Energies Jaroslav Šuvarský.

    ČEZ Prodej letos v říjnu podepsal o 85 procent více smluv na fotovoltaiku, než tomu bylo v červnu,“ říká mluvčí firmy Roman Gazdík. Společnost už přitom v polovině prázdnin nainstalovala stejný počet fotovoltaik jako za celý loňský rok (tedy 660 instalací). „Lze očekávat, že pokud se ceny elektřiny a plynu udrží vysoko, bude se pro pořízení fotovoltaických elektráren rozhodovat stále více zákazníků,“ říká Gazdík.

    Zájemce totiž nyní láká ještě další věc: o něco výhodnější dotace. Počet přijatých žádostí v dotačním programu Nová zelená úsporám, což je klíčový program pro snižování emisí v domácnostech, vyskočil meziročně na téměř dvojnásobek. Ke zvýšené poptávce koncových zákazníků se navíc přidává ještě nárůst v komerčním sektoru. Lidé z oboru však kritizují, že podpory pro firmy jsou komplikované a jsou – na rozdíl od dotací pro domácnosti – vypisovány nárazově.

    Bude to chvíli trvat

    Lidé si však podle instalačních firem na střešní panely počkají delší dobu, než bylo obvyklé. „Čekací doba se prodloužila. V S-Power Energies nyní zvládáme instalace do šesti měsíců od podpisu smlouvy, dřív to byly čtyři měsíce. Prosincové objednávky bychom měli instalovat během května, pokud nedojde k výpadku dodávek technologií,“ říká Šuvarský. Dílčí zpoždění můžou způsobovat i občasné výpadky dodávek z Číny, ale s tím si firmy většinou poradí a zákazník to nakonec ani nepozná.

    „Kvůli vyššímu počtu instalací trvá nyní déle předběžné povolení od distribuční společnosti. Jinak ostatní termíny jsou stále více méně stejné. Dalším zpožděním však může být zhoršující se dostupnost modulů, baterií a hybridních měničů,“ říká předseda Cechu akumulace a fotovoltaiky Aleš Hradecký.

    Montážních firem je podle Šuvarského dostatek, ale chybějí montážní technici. „To je nejslabší článek, který nastavuje limity. Kvalitních techniků, kteří to opravdu umějí, je málo. Volní lidé na trhu práce chybějí a kapacity stávajících týmů se nedají nafouknout. Roboticky instalace obstarat nelze,“ říká Šuvarský.

    „Nedostatek vyškolených pracovníků začíná být velký problém. Stát by se mohl cíleně zaměřit na přeškolení zaměstnanců z utlumovaných oborů navázaných na fosilní energetiku,“ potvrzuje Hradecký. 

    Rozvoj solárních instalací pro domácnosti podle něj brzdí i zastaralé fázové měření, které zároveň diskriminuje evropské výrobce střídačů. Prospělo by i posunutí hranice pro možnost pořízení fotovoltaiky bez nutnosti licence pro podnikání v energetice ze současných 10 na 30 kilowattů. 

    Dražší, ale výhodnější

    Nově lze získat dotaci na fotovoltaiku i bez jakékoliv akumulace, ale to se nehodí pro každého. „Pořád platí, že je vhodné přebytky z fotovoltaiky, tu část energie, kterou nevyužijí přímo spotřebiče v domácnosti, použít například k ohřevu vody nebo si ji uložit do bateriového úložiště a využít ji v době, kdy ji potřebuji,“ říká Gazdík. S fotovoltaikou lze podle něj průměrné roční výdaje na energie snížit až o 50 procent.

    Do cen instalací se nyní promítá narušení dodavatelských řetězců. „Doprava z Číny se meziročně zvýšila na čtyřnásobek, největší růst zažíváme od začátku podzimu. To se bohužel promítá do cen fotovoltaických modulů. Zvýšení ceny však souvisí i s vyšší cenou vstupních surovin, jako je křemík, sklo nebo hliník pro výrobu panelů. Ceny měničů zůstávají zhruba stejné a ceny baterií se za poslední rok zvýšily jen mírně,“ říká Hradecký.

    Podle Šuvarského mohou ceny technologií do budoucna klesat, ovšem zprostředkovaně díky nárůstu účinnosti panelů. „Zároveň se však navýšily dotace a ceny energií vzrostly natolik, že návratnost investice se i navzdory mírnému zdražení zkracuje. Do budoucna však jednoznačně poroste cena práce. Dá se říct, že levnější než teď už fotovoltaiky nebudou,“ říká Šuvarský. 

    Domácnosti si stále častěji pořizují sestavy s bateriovým úložištěm. „V současnosti už si bateriové úložiště pořizuje devět z deseti klientů. Chtějí větší nezávislost a jde jim o to, aby zdroj využili na maximum. V souvislosti s novými podmínkami dotací také narůstá výkon instalovaných sestav,“ vysvětluje Šuvarský.

    Teplo z čerpadla

    Podobně vzrostl zájem také o tepelná čerpadla. „Návratnost investice do fotovoltaiky se u rodinných domů za těch několik posledních týdnů zkrátila z osmi až deseti let na současných čtyři až šest let. Zhruba 30 procent klientů si pořizuje tepelné čerpadlo společně s fotovoltaikou v kombinaci s bateriovým systémem, značná část klientů však tyto dva kroky odděluje a realizuje je s jistým časovým odstupem,“ říká spoluzakladatel Woltair (dříve Topíte.cz) Daniel Helcl.

    Ceny tepelných čerpadel podle něj rostou každoročně o pět až deset procent v závislosti na cenách vstupních materiálů. „Neočekáváme v dalších letech žádné výraznější překvapení. V portfoliu máme deset světových značek tepelných čerpadel. Pokud dva nebo tři výrobci mají problémy s dodávkami čerpadel, nahradíme je stejně kvalitním produktem jiné značky,“ říká Helcl.

    „Očekáváme nárůst objednávek asi o 30 procent meziročně. Týká se to jak zákazníků z tuzemska, tak z Evropy. Nárůst cen energií v posledním období, zejména cen zemního plynu, poptávku ještě akceleroval. Vzrůstá zájem o kombinaci tepelného čerpadla s FVE a baterií, byť se dnes takové řešení promítne do úspory nákladů za vytápění jen omezeně,“ říká jednatel společnosti Master Therm tepelná čerpadla Jiří Svoboda.

    Od prosince až do února, kdy je spotřeba tepla největší, tvoří výroba elektřiny z FVE jen asi 10 až 12 procent ročního objemu. Spotřeba elektřiny tepelným čerpadlem a výroba z fotovoltaiky se tak do značné míry míjí. „Je to však budoucnost, stejně jako komunikace tepelného čerpadla s inteligentními sítěmi, které budou efektivně řídit výrobu a spotřebu elektrické energie,“ dodává Svoboda.

    „Samotnou montáž fotovoltaiky i tepelného čerpadla provádíme standardně za dva až tři dny, čekací lhůty jsou standardně dva až tři měsíce. U fotovoltaiky jsou termíny ovlivněny především spojenou administrativou, jako je žádost o dotaci či o připojení k distribuční soustavě,“ říká Helcl.

    Majitelům rodinných domů doporučuje využít k instalaci tepelného čerpadla nebo fotovoltaiky zimních měsíců, kdy jsou ještě dostupné kapacity. „S ohledem na nutnou výměnu kotlů na tuhá paliva v roce 2022 se obecně očekává, že v jarním a letním období budou kapacity montáží na trhu naprosto vyčerpány,“ říká Helcl.

    Zdroj: https://www.idnes.cz/ekonomika/domaci/solarni-panely-elektriny-ceny-fotovoltaika-strecha.A211202_174125_ekonomika_ven?utm_source=Maileon&utm_medium=email&utm_campaign=vecerni-58047+20211203-175954&utm_content=https%3A%2F%2Fwww.idnes.cz%2Fekonomika%2Fdomaci%2Fsolarni-panely-elektriny-ceny-fotovoltaika-strecha.A211202_174125_ekonomika_ven&zdroj=mail