Žalobu na Škodu JS podáme velmi brzo, tvrdí ČEZ. Chce náhradu za svary

 • 8.11.2016
 • Energetická společnost ČEZ dokončuje žalobu na společnost Škoda JS. Po té požaduje náhradu za zpackané kontroly svarů na jaderných elektrárnách. Polostátní firma kvůli tomu musela bloky opakovaně odstavit, což vedlo k miliardovým ztrátám.

   

  „V tuto chvíli finalizujeme žalobu na Škodu JS, ta by měla být podána v řádu několika málo týdnů, tedy velmi brzy,“ uvedl v úterý generální ředitel ČEZ Daniel Beneš. Podle něj se společnost neúspěšně pokoušela s dodavatelem jaderné technologie o mimosoudní vyrovnání.

  Problémy s revizemi svarů na jaderných elektrárnách vyšly napovrch před rokem. Těsně před prodloužením licence pro první blok Dukovan se ukázalo, že potřebné dokumenty o kontrolách tisíců svarů nejsou v pořádku.

  Stejný problém se objevil i v Temelíně. ČEZ musel na obou elektrárnách nechat překontrolovat tisícovky svarů, revize doposud nebyly dokončeny a budou probíhat i v příštím roce. Kvůli kontrolám bylo potřeba bloky opakovaně odstavit.

  Škoda je minimálně 5,5 miliardy, ČEZ bude požadovat méně

  Za kontrolu svarů byla zodpovědná externí společnost Tediko, tu však na práci najala právě Škoda JS. ČEZ proto požaduje náhradu škody po plzeňské firmě. Škoda JS už dříve veškerou odpovědnost za způsobenou škodu odmítla.

  Finanční ředitel ČEZ Martin Novák vyčíslil škody způsobené svary za letošní rok na tři miliardy korun. „Je velmi těžké přesně oddělit, kolik jsou svary a kolik je běžná odstávka. Svary se kontrolují během běžné odstávky, dělá se to paralelně,“ prohlásil Novák. K tomu je potřeba připočítat 2,5 miliardy z minulého roku. Doposud tak problém přišel ČEZ minimálně na 5,5 miliardy korun. Na jakou částku se může vyšplhat konečná částka, nechtěl Novák předjímat.

  Podle Beneše je však pravděpodobné, že ČEZ bude v první fázi žaloby požadovat nižší částku. Výše soudních poplatků se totiž odvíjí od vymáhané sumy a energetická společnost si tak vytváří prostor pro případ, kdyby s žalobou neuspěl. „Neznamená to ale, že číslo bude konečné,“ dodal Beneš.

  Autor: brz

  Zdroj: http://ekonomika.idnes.cz/cez-zaluje-skoda-js-0ax-/ekonomika.aspx?c=A161108_133740_ekonomika_ozr