Zásobníky s plynem jsou plné na 54 procent, řekl poslancům Stanjura

 • 2.6.2022
 • Změnu zákona, která má pomoci k plnění zásobníků plynem, schválili zrychleně poslanci. Obchodníci s plynem mají přijít o část své rezervované kapacity zásobníků, pokud ji nevyužijí v požadovaném množství. Ministr financí Zbyněk Stanjura to popsal poslancům anglicky slovy „use it or lose it“. Návrh nyní dostane k posouzení Senát. 

  „Zásobníky s plynem jsou plné na 54 procent,“ řekl poslancům Stanjura. Je v nich 1,86 miliardy metrů krychlových plynu.Zásobníky se snaží český stát rychle naplnit kvůli ruské agresi vůči Ukrajině a kvůli riziku, že Rusko zastaví dodávky plynu evropským zemím, které Ukrajině pomáhají a k nimž patří i Česká republika.

  „Pokud si někdo pronajme místo v zásobníku, musí ho v určité míře využít,“ řekl ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela po projednání zákona ve vládě. Čtvrtečního jednání Sněmovny se nemůže osobně zúčastnit kvůli covidu.„Nemůžeme si dovolit mít nenaplněné zásobníky plynu,“ řekl předseda vlády a ODS Petr Fiala.

  Záchranný režim dodavatele poslední instance u elektřiny a plynu se zřejmě zkrátí ze současných šesti měsíců na polovinu. Zákazníkům, kteří v této době neuzavřou novou řádnou smlouvu, už navíc nebude hrozit úplné odpojení od energií.

  Bývalý ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček z ANO vybídl před poslanci vládu, aby při kompenzaci růstu cen energií občanům využila peníze ze zisků společnosti ČEZ. Havlíček mluvil o tom, že stát jako majoritní vlastník může dosáhnout toho, aby byla v příštím roce dividenda ve výši 90 až 95 procent a stát by pak mohl mít podle jeho výpočtů mezi 30 a 35 miliardami korun, které by mohl vrátit do kapes občanů.

  Místo odborných náměstků budou jen političtí

  Sněmovna podpořila v prvním čtení novelu služebního zákona. Vládní koalice chce zrušit odborné náměstky na ministerstvech, nově mají být výhradně náměstci političtí. Ministr by mohl mít víc než dva. Opozičním hnutím ANO a SPD se nepodařilo vrátit návrh k přepracování. Povede podle nich k větší politizaci státní správy.

  „Slovo politické není hanlivé. Říká jen, že politický náměstek je svázán s ministrem,“ řekl poslanec za ODS Bohuslav Svoboda.„Co má být odpolitizováno, je výkon státní správy,“ zdůraznil šéf poslanců občanských demokratů Marek Benda.

  Z odborných náměstků, tedy náměstků pro řízení sekcí, by se stali od ledna podle novely vrchní ředitelé sekcí. Funkční období vrchních ředitelů sekcí a dalších vedoucích státních úředníků by předloha omezila na pět let. Změnu společně navrhli šéfové poslanců pěti vládních stran.

  ADVERTISING

  „Zákon o státní službě se dotýká zhruba 65 tisíc lidí,“ řekla místopředsedkyně Sněmovny Jana Mračková Vildumetzová z ANO. Kritizovala omezení funkčního období vedoucích státních úředníků na pět let.

  Bývalá ministryně pro místní rozvoj Klára Dostálová, také z ANO, se zajímala o to, zda byla novela projednána s Evropskou komisi, když je služební zákon podmínkou čerpání peněz z evropských fondů. Poslankyně SPD Iveta Štefanová řekla, že novela je krokem k politizaci státní služby.

  Autor: Josef KopeckýZdroj: https://www.idnes.cz/zpravy/domaci/snemovna-novela-energetickeho-zakona-doplneni-zasobniku-s-plynem-zmena-sluzebniho-zakona.A220602_062630_domaci_kop?utm_source=Maileon&utm_medium=email&utm_campaign=flash_zpr-61356+20220602-121725&utm_content=https%3A%2F%2Fwww.idnes.cz%2Fzpravy%2Fdomaci%2Fsnemovna-novela-energetickeho-zakona-doplneni-zasobniku-s-plynem-zmena-sluzebniho-zakona.A220602_062630_domaci_kop&zdroj=mail