Zemědělci odmítají strop na elektřinu z bioplynek. Výroba by se nevyplatila

  • 21.10.2022
  • Čeští zemědělci volají po tom, aby vláda z chystaného cenového stropu pro výrobce elektřiny vyřadila producenty, kteří využívají bioplyn. Ti vyrobí zhruba tři procenta tuzemské energie a teď si stěžují, že nastavený limit jim nepokryje výrobní náklady. 

    Evropští ministři průmyslu se už v září shodli na maximální ceně, kterou mohou výrobci elektřiny inkasovat – nastavili ji na 180 eur za megawatthodinu (MWh). Vše nad tímto limitem by mělo jít rovnou do státní pokladny. Z takto získaných peněz by pak stát platil pomoc občanům. Jak se s možností regulace jednotlivé vlády EU popasují, je už ale na nich.

    Ministerstvo zemědělství s názory zemědělců souhlasí, rozhodnutí bude ale spíš na ministerstvu průmyslu a obchodu. To do uzávěrky na dotazy MF DNES nereagovalo.

    Zemědělci jsou teď jednotní

    S vyřazením bioplynu z regulace souhlasí organizace napříč zemědělským spektrem, které se jinak na většině témat neshodnou.

    „Pro výrobu bioplynu jsou nutné suroviny a zdroje, jako je půda, jejichž cena v posledních měsících enormně stoupá. Výše eventuálního zastropování je však pod současnou výrobní cenou,“ uvedla za Asociaci soukromého zemědělství ČR Vladimíra Marianovská.

    Podobně se na téma dívá i mluvčí Zemědělského svazu ČR Vladimír Pícha. „Bioplynové stanice se až v tuto chvíli dostaly na nějakou rozumnou míru rentability. Zpětně je srazit dolů by byly vyhozené investiční prostředky. A navíc jsou z obnovitelných zdrojů jediný stabilní zdroj energie,“ dodal Pícha.

    Bioplynové stanice totiž můžou zpracovávat odpady a kukuřici i v zimě, kdy je menší sluneční svit a doplňují tak energii z fotovoltaiky.

    Agrární komora obecně zastropování cen vítá. „Strop by se ale podle nás neměl týkat elektrické energie vyrobené v bioplynových stanicích. Při současné ceně vstupů není možné vyrábět elektrickou energii za cenu 6,05 Kč s DPH za kWh. Za chvíli přijde zima a bude třeba vytápět stáje především menším hospodářským zvířatům. Vytápění potřebují také skleníky se zeleninou a to nemluvím o sušení chmele,“ uvedl prezident komory Jan Doležal.

    Podle vedoucího bioplynové sekce z Českého sdružení pro biomasu (CZ Biom) Adama Moravce není jasné, kolik peněz se z překračování stropu do rozpočtu vybere. Nejde tak ani spočítat, kolik by vypuštění bioplynových stanic z regulace stálo. „Tyhle ceny se neevidují, za kolik to výrobci prodají. Není to povinnost, ty smlouvy nikdo nezná,“ vysvětluje. Ministerstvo financí očekává výnos ze všech typů energie v hodnotě 15 miliard korun.

    Podle Moravce by ale mohlo regulací dojít k paradoxní situaci, že by s výrobou vlastníci bioplynových stanic přestali. To by znamenalo méně elektřiny na trhu a mohlo by to vést k její vyšší ceně.

    „A nakonec to bude stát mnohem více, protože stát se zavázal platit rozdíl mezi zastropovanou cenou pro domácnosti a cenou na trhu,“ vysvětlil. Většina bioplynových stanic by ale nejspíš jela částečně i nadále, dokud by spotřebovávaly levnější komodity. Stát by měl podle něj postupovat přesně obráceně a měl by se snažit o větší podporu této části energetiky.

    Podnikatelé potřebují jistotu

    Už loni jely bioplynové stanice na maximum. Není ale problém zvětšit kapacity.

    „To se dá udělat docela rychle, za rok třeba o čtvrtinu. Když tu ale budou jasné a stabilní podmínky. Spousta investorů s tím začala a teď čekají, jak to dopadne, protože stát se chystá znovu měnit pravidla hry. Podnikatelská stabilita je přitom velmi důležitá,“ zdůrazňuje Moravec. „Evropa do tohoto trhu měla sáhnout, když začala válka a ceny letěly nahoru. V tu chvíli měla říct, že trh už neexistuje, a regulovat to,“ myslí si Moravec.

    Bioplynové stanice a využívání biometanu má podle něj obrovský potenciál i do budoucna. S tím, jak se pomalu mění lidské stravování a omezují se chovy hospodářských zvířat, bude více prostoru právě pro plodiny na energetické zpracování.

    Ministerstvo zemědělství myšlenku na vyřazení bioplynu z regulace podporuje. „Variabilní náklady na provoz bioplynových stanic a produkci biomasy, jako jsou mzdy nebo ceny pohonných hmot, postupně rostou, zatímco výkupní cena elektřiny z bioplynu zůstává již řadu let na stejné úrovni 4,12 Kč/kWh. A to i přes výrazný růst nákladů obzvlášť v posledním roce. Tato hodnota se přitom velmi přibližuje stropní hodnotě 180 EUR/MWh, jejíž zavedení by tak neumožnilo zohlednit nárůst nákladů v ceně elektřiny z bioplynu ani v příštím roce,“ uvedl mluvčí úřadu Vojtěch Bílý.

    Jak se k elektřině vyrobené v bioplynkách nakonec postaví, ještě není jasné. Podle informací, které napsal prezident agrární komory Jan Doležal do členských novin, ho ministerstvo průmyslu ujistilo, že s výjimkou počítá. „Obavy tak nemusejí být na místě, i když je třeba jako vždy sledovat, jak se k situaci postaví nižší úředníci ministerstva průmyslu a obchodu, které bude producenty energie rozdělovat, a úředníci ministerstva financí, které bude daň z neočekávaného zisku vybírat,“ uzavřel.Zdroj: https://www.idnes.cz/ekonomika/domaci/bioplyn-elektrina-strop-180-ministerstvo-prumyslu.A221020_172008_ekonomika_ven?utm_source=Maileon&utm_medium=email&utm_campaign=ranni-63998+20221021-055954&utm_content=https%3A%2F%2Fwww.idnes.cz%2Fekonomika%2Fdomaci%2Fbioplyn-elektrina-strop-180-ministerstvo-prumyslu.A221020_172008_ekonomika_ven&zdroj=mail