Energetická krize i nadále ohrožuje evropské státy. I proto se Francie rozhodla prodloužit výjimku pro provoz tamních uhelných elektráren až do roku 2024. Politické vedení této země se tím snaží zabránit možnému nedostatku elektřiny hlavně během blížících se zimních měsíců.
Toto opatření přichází v době, kdy francouzská elektrárenská společnost EDF plánuje v dalších měsících pokračovat v opravách vadného potrubí u některých jaderných elektráren. Kvůli vysokým teplotám řek musela Francie zároveň snížit výrobu elektřiny ve dvou svých jaderných elektrárnách už během letošního července. Informovala o tom agentura Bloomberg.
Francouzští výrobci elektřiny, kteří stojí za velkými emisemi oxidu uhličitého do ovzduší, budou mít možnost během letošní zimy provozovat takovou elektrárnu celkem až 1 800 hodin, tedy zhruba 11 týdnů. Je to však méně než během loňské zimy, kdy byla maximální možná doba fungování stanovena na 2 500 hodin.
Francouzské ministerstvo pro transformaci energetiky ve čtvrtek zároveň uvedlo, že francouzští výrobci elektřiny budou muset během nadcházející zimy platit více finančních prostředků než loni za každou vypuštěnou tunu oxidu uhličitého do ovzduší.
„Bylo potřeba přijmout vhodná opatření pro zajištění bezpečnosti dodávek energie pro Francouze v případě velmi tuhé zimy. Napětí v energetické soustavě je však nyní menší než ve stejném období loňského roku,“ uvedlo francouzské ministerstvo s tím, že se daří snižovat spotřebu energie a zároveň zvyšovat výrobu energie z jádra i obnovitelných zdrojů.
Uhelné elektrárny se v loňském roce podíly na výrobě elektřiny v celé Francii pouze 0,6 %. V tomtéž roce byla Francie druhým největším výrobcem elektřiny v Evropě hned za Německem.
Země vyrobila celkem 470 terawatthodin elektřiny. Nejdůležitější je pro Francii dlouhodobě jaderná energetika, která v zemi stojí až za 75 procenty vyrobené elektřiny. Do roku 2035 země plánuje postavit dalších šest jaderných reaktorů.
Autor: jla