Zisk ČEZu klesl o více než polovinu, firma viní loňské jednorázové výnosy

 • 7.8.2018
 • Čistý zisk energetické společnosti ČEZ klesl v pololetí meziročně o 54 procent na 7,7 miliardy korun. Důvodem jsou jednorázové výnosy v loňském roce, a to ve výši téměř sedmi miliard korun, zejména prodej akcií MOL. Negativně působil i růst tržních cen elektřiny.

  Tržby klesly v pololetí o 14 procent na 86,3 miliardy korun. Analytici očekávají pokles akcií na pražské burze. Kolem 9:30 ztrácely akcie zhruba dvě procenta. Provozní zisk klesl meziročně o 14 procent na 26,9 miliardy korun.

  „Největší vliv na meziroční pokles EBITDA za první pololetí měl dopad růstu tržních cen elektřiny na dočasné přecenění zajišťovacích kontraktů na dodávky elektřiny z plánované výroby na druhé pololetí 2018,“ uvedl místopředseda představenstva a finanční ředitel Martin Novák. Tento dočasný negativní vliv ve výši 1,2 miliardy korun chce firma kompenzovat ve druhém pololetí, dodal.

  Miliarda navíc za emisní povolenky

  O miliardu korun vzrostly meziročně náklady na emisní povolenky a neopakovaly se jednorázové kladné vlivy z loňského roku, připomněl Novák. Na úrovni provozního zisku to byly výnosy z dohod o narovnání se Sokolovskou uhelnou a s bulharskou státní energetickou společností NEK. Na úrovni čistého zisku navíc loni pozitivně přispěl jednorázový prodej nemovitostí v Praze a zejména ukončení vlastnictví akcií MOL.

  Letos v pololetí výroba elektřiny z tradičních zdrojů meziročně klesla o tři procenta na 29,8 terawatthodiny (TWh), přičemž výroba z jaderných elektráren vzrostla o sedm procent na 14,9 TWh.

  „Za celý rok 2018 předpokládá Skupina ČEZ růst objemu výroby elektřiny z tradičních zdrojů o dvě procenta,“ uvedla firma. Výroba elektřiny z větrných, fotovoltaických a malých vodních elektráren v prvním pololetí dosáhla jedné terawatthodiny, což je přibližně stejně jako loni za prvních šest měsíců.

  „Výsledky prvního pololetí jsou v souladu s naším očekáváním, a proto potvrzujeme celoroční výhled hospodaření na úrovni čistého zisku i na úrovni EBITDA,“ uvedl generální ředitel ČEZ Daniel Beneš. Společnost letos očekává provozní zisk EBITDA 51 až 53 miliard korun a očištěný čistý zisk 12 až 14 miliard korun.

  Výsledky nejsou příznivým faktorem pro další růst ceny akcií v nejbližším období, podotkl Miroslav Frayer z Komerční banky, který očekává jejich pokles. „Z dlouhodobého pohledu však nadále předpokládáme, že letošní rok je posledním rokem poklesu ziskovosti, čemuž napomáhají rostoucí ceny elektřiny, které se již nyní projevují ve vyšších zajištěných cenách dodávek pro příští roky,“ uvedl.

  ČEZ je největší česká energetická firma. Jeho majoritním akcionářem je stát, který prostřednictvím ministerstva financí drží zhruba 70 procent akcií.

  Autor: ČTK

  Zdroj: https://ekonomika.idnes.cz/cez-zisk-pokles-emisni-povolenky-ebitda-trzni-cena-akcie-pkw-/ekonomika.aspx?c=A180807_090626_ekonomika_mato&utm_source=66746-Emailizace&utm_medium=email&utm_term=2623600066&utm_content=Zisk%20CEZu%20klesl%20o%20vice%20nez%20polovinu&utm_campaign=Vyber+rubrik+(stary)-20180808